9 Kas 2008

Derbiler


Dünyanın en kanlı en ünlü derbileri nasılünlü olmuşlar, nam salmışlar bir bakalım.
İskoçya;Glaskow Rangers-Celtic. Aynı şehrin iki takımı. Din derbisi, biri katolik diğeri protestan.(Katolik golcü Johnston, Rangers'a transfer olduğunda evi yakıldı. Maç,Johnston'un golüyle 1-0 kazanılsa bile,Rangers taraftarları "maç 0-0 bitti"diyordu. )
Arjantin. Buenos Aires. Aynı şehrin iki takımı.Boca Juniors ve River Plate.Birini İtalyan göçmenler kurdu,öbürünü öz be öz Arjantinliler.Irk derbisi...(Durum öyle vahim ki, sadece Bocalıların gömüleceği kabristan yapılıyor. Yani, mezara kadar...)
İtalya.Roma.Aynı şehrin iki takımı.Lazio ve Roma.Biri faşist, öbürü demokrat.İdeoloji derbisi...
(Laziolular Mussolini'nin torunları... Zenci ya da Yahudi futbolcu istemiyorlar. Asıl isimleri SS Lazio... SS, societa sportiva... Yani, sportif müessese... Ama onlar için anlamı farklı... Roma'nın amblemi ise,Roma'nın kurucuları Romus ve Romulus'u emziren kurt figürü. Yani, parlamentonun ataları...)
İtalya. Milano. Aynı şehrin iki takımı.Inter ve Milan.Biri kıro,öbürü asil. Sınıf derbisi..(Milan taraftarları arasında Dük'ler Baron'lar falan var.)
Romanya.Bükreş.Aynı şehrin iki takımı. Steau ve Dinamo.Biri asker, biri polis Derin devlet derbisi...(Genel olarak birbirlerini dövüyorlar... Sonra birleşip, herkesi dövüyorlar...)
Türkiye. İstanbul. Aynı şehrin iki takımı.Fenerbahçe ve Galatasaray.Din ayrımı yok. Irk ayrımı yok. İdeoloji ayrımı yok. Sınıf ayrımı yok.Asker-polis ayrımı yok. Zengin-fakir ayrımı yok. Eğitimli-cahil ayrımı yok...Üstelik, dünyadaki ünlü derbilerden farklı olarak, taraftarları şehir ile sınırlı değil , Bütün ülkede var...Peki bunun adı nedir?
Sidik yarışı derbisi...(İnanılmaz nefretin mantıklı bir izahı yok çünkü...)

bir yerlerden alıntıdır

Hiç yorum yok: