16 Ara 2011

Hekimoğlu'na Sevgilerimizle; Orduspor 0- Galatasaray 2


MAÇKOSKOP
KADRO:
Muslera(op gelmez dedik, topla en çok o oynadı)
6
Abooo(temkinli oynadı, fazla çıkmadı, gol pası onundu)
5
Ufo(riskli toplara semih’i gönderiyo gibi geldi bana)
5
Semih(Ufo’nun amelesi gibi oynadı, çok hatası var ama önemli değil)
5
Hakan Balta(kusursuz oynadı gibi geldi bana, sevmeye başladım ben adamımızı)
8
Melo(sanki çakır keyifmiş gibi oynadı, çok rahat, kaptırsam bile alırım özgüveni vardı)  
7
Selçuk(İdare etti, pek fazla risk almadı, ince göremedik bu maç)
5
Kazo(golü kaçırarak idman yapmış demek, aynısını affetmedi)
5
Elmander(bu kez onorer olmayı Baros’a bıraktı, biraz da o ekmek yesin dedi)
5
Emre Çolak(İki büyük maçı iyi oynayarak geçirerek güven geldi, ben memnunum)
6
Baros(Elmander varsa ben de varım diye hatırlattı)
9

ZURNANIN ZIRT DEDİĞİ AN:
Maç koptuğunda 1 dakika varken 76 numaralı oyuncu oyuna girdi. Topla bir kere buluştu onu da dağlara taşlara vurduğu anda taraftar tarafından yuhalandı.
-
VARİL:
Varil demek biraz fazlaya kaçacak ama iki maçtır kötü oyuncu bulamakta zorlanıyoruz. Takım şımarmasın, oyun geriye gitmesin diye bu maçlığına Selçuk İnan’a kötü oynadı diyoruz. Kaçak oynamasın, büyük takımın futbolcusu olduğu aklından çıkmasın.  
-
GLADYATÖR:
Milan Baros; Epeydir benden fırça üstüne fırça yiyen golcü, nihayet beni mars etti. 4 senede kazandıklarımı Elmander’e yedirmem diye oynadı. Attığı gol pası, attığı golden çok daha değerliydi benim için.
-
BOROZANCI:
Halis Özkahya; Futbolcular iyi niyetli olunca hakemin işi ne de kolay oluyor. Sıkıntısız, belasız bir maç yönetti, yan hakemi eyyam yaparak çıkmayan topa bayrak kaldırdı. Bunun dışında hakem heyeti maça hep olumlu anlamda müdahele etti, avantajları çok iyi idare etti.
-
BİR SORU – BİR CEVAP:
Galatasaray deplasmanda neden gol yemiyor?
Kaleci ve takım savunması oturdu, dolayısıyla az pozisyon verecekler bundan sonra da. İçerde gol yeme ihtimali dışarıdakinden daha fazla. Çünkü adı üstünde ne kadar küçük takımla da oynasan deplasman deplasmandır. Her takım kendi sahasında gol atmaya oynar, bu yüzden takım daha dikkatli olur. Defans güvenliği ön planda olunca da gol yememek normal.
-
İMPARATOR:
Grande’nin işi çok kolaylaştı artık. Takımı, taraftar, gök tanrı, beddua, sinerji, deneme, yanılma gibi bütün faktörlerin yardımıyla kurdu. Kurulan takımı yönetmek te de üztüne yok. Keşke her hafta büyük maça çıksa.  
-
ORDAKİLER:
Ordu’lu kardeşlerimin sesleri maç boyunca hiç susmadı. Futboldan anladıklarını da 76 numaralı sümüklü topu şişirdiğinde ıslıklayarak ispatladılar. Bu hafta buradakiler ne yapacak hep beraber göreceğiz.
-
ANALİZ:
İki büyük maçı yara almadan, iki büyük oyunla geçen takım aynen sahadaydı. Galip gelen takım bozulmaz felsefesinden ziyade, iyi oynayan takım bozulmaz tezi geçerli oldu. Eğer takımda bir kişi bile değişik çıksaydı, ayıp olurdu. Oynayanlar tamamen haklı olarak forma sahibiydi. Sakatlık, ceza falan olmaz ise bu takımı ezberleyebileceğiz artık.
 Takım dizilişlerindeki rakamlardan anlamam, işim de olmaz. Fatih Terim’e sorsak , 4-4-2 oynadım diyecek. Bana sorsanız, ben langırt masası dizilişimizde ısrarlıyım. Belki bu maç pek öne çıkmadı ama bir sonraki maça dikkatle bakın. Savunma milinde 2 futbolcu var, Semih ve Ufo, bana göre çok bile. Ben olsam tek kişi oynarım da, hadi o kadar da Don Kişot olmayalım. Karşıda da futbolcu var. Orta milde 5 adam dizili, Abo, Selçuk, Melo, Emre, Hakan Balta. Kaleci iyi olunca savunma topu ileride karşılıyor, ne yaparsan yap, sağ bek, sol bekleri daha fazla geriye yaslayamazsın. İştah da had safhada, bekler, zapt edemiyorsun, ben de atacağım diye saldırıyor sanki. Hatta ben bu maçta Hakan Balta’dan gol bekledim. En ilerideki mile 3 oyuncu dizildiğinden beri, golcülerin yüzü gülüyor. Kazo, Elmander, Baroş, voleybol maçı oynarcasına döne döne gol kokluyor. Koklayınca da anında gole konuyor. Bu maçta ileride kalabalık oyuncuyla oynamanın somut pozisyonunu gördük. İlk golde mutlak bizden birine top gelecekti, ikincide de Elmander savunmayı ters tarafa sürükleyince Kazo markajsız topa abanma fırsatı yakaladı.

Orta saha futbolcuları, sanki antrenmandaymış gibi rahat bir maç çıkardılar. Herkes özel yeteneğini taraftarlara sunma peşindeydi. İsteyen çalımını attı, isteyen pasını. Atamayan için de sorun yoktu, bir başkası hatayı anında pansuman etti. Galatasaray tam takım olmaya başladı, lig devre arasına girdi girecek. İnsan maçı iple çeker hale geldi. Bundan 5 hafta önce olsa ben bu maçı seyretmedim, çok önemli işim olduğu halde bütün millete yalan söyleyerek kaytardım, ve bir ufak eşliğinde maçı izledim. Korkarım, artık tribünlere dönüş yapacağım. Bize bu takımdan rahat yok.

Bu maç için Muslera’ya top gelmz kehanetinde bulunmuştum. Orduspor can havliyle saldırdı, çok iyi ve üstün oynadığı maçın ilk yarım saatinde Muslera’yı oldukça fazla rahatsız etti. Kulyo’nun füzesini diğer iki kalecimiz birden kalede olsa kurtaramazdı. İlk yarıda topla en çok buluşan adam Muslera idi. Kaleci, fizik olarak zayıf gibi duruyor, ama özellikle karambol ve uzun toplarda sanki uzuyor gibi. Kendisi kedigillerden yeni evrim geçirmiş, kaleye geçmiş.

Aboo için taraftar sitelerinde çok olumsuz şeyler yazmıştım. Benim için  futbolcu parametresi aynıdır. Benim gibi kendi maçlarının tamamını izleyip başka maçları hemen hemen hiç izlememiş, dolayısıyla çoğu yabancı futbolcuları tanımayan için tek geçerli yöntem budur. Ya tanıdığım, bildiğim, Galatasaray tribünlerine taraftarı koşturacak biri olacak, ya da ilk çıktığı maçta kendisini tanıtacak biri olması lazım. İlk maçını izledim, beğenmemiştim. İki üç maçta varil seçtim. Bu arada millet ısrarla Aboo’nun kendi yerinde oynamadığını, çok iyi futbolcu olduğunu söyleyip duruyordu. Gerçi ben bizim taraftarı fazla Polyanna bulduğumdan pek itibar etmemiştim. Ben oynasam, beni bile iyi bulan çıkar içlerinde çünkü. Ne zaman Sabri sakatlandı, terim’in işi kolaylaştı o zaman biz de anladık muhteşem bir hücum bekimiz olduğunu. Bu maçta da bir sağ bel olarak çok fazla olan tekniğiyle birkaç çıkış yaptı. Maç tehlikeye girse kesin oyuna ağırlığını koyardı. Hoca ufak bir muhabere için bütün ağır silahlarını kullanmayı gereksiz buldu. Bu yüzden ne Melo’yu havlattı, ne Aboo’yu kudurttu.

Bir de artık istatistiğe doğru yürüyoruz. Bu ne demek? Uzun süre deplasmanda gol yemeyen kıytırık Bulgar takımının bile adını anıyoruz. Böylesi rekorlar takımın ününe ün katar, çok uzaklarda, başka maçlarda anlatıcılar Galatasaray’ın ismini söyler. Bir yandan da, oyuncular maç kopsa bile maçtan kopmazlar, o golü yememek için çok daha fazla dikkatli olurlar.

Semih Kaya’ya alışmıştık, sarı kartı sildirmeye daldı gibi sanki. Çocuk bir hafta dinlensin, tribündeki kazma, yedek kulübesini pas pas yapsın. Hafta içi idmanlarında biri bir mucize gerçekleştirse de, Arena’da taraftar 76 numaralı oyuncuyu seyretmek zorunda kalmasa diyoruz, Cuma gününü güzel geçirmenin keyfiyle diğer maçların sonucunu çok rahat bir şekilde beklemenin zevkini yaşayın.     

11 Ara 2011

Uy Klasiko; Tranzonspor 0- Galatasaray 3

MAÇKOSKOP
KADRO:
Muslera(varmıydı, ben göremedim o yüzden not veremedim)
?
Aboo(hücum beki görevdeydi)
7
Semih(aslanım benim, önümüzdeki 500 maçın stoperi, yüz akımız)
8
Ufo(kaptan, rotamız sana emanet)
8
Hakan Balta(takım büyükse o da büyük)
7
Selçuk
7
Melo( havlamaya ramak kaldı)
7
Kazım(dalga geçer gibi oynadı)
6
Emre Çolak(hadi hayırlısı girdin kalbimize)
7
Elmander(hakan şükürler bitmez)
9
Baroş( tek eksiği gol)
6
 
ZURNANIN ZIRT DEDİĞİ AN:
-Fatih Terim’in oyundan düşmüş Trabzonspor’a karşı Ceyhun’u oyuna sokup dalga geçmesi. Sen Selçuk’a küfür et, oyuna giren Engin’e söv, futbolunda tanrıları var, Ceyhun’a gol attırır bu maçta.

VARİL:
İki haftadır varil bulamıyoruz.
-

GLADYATÖR:
Elmander; Takımın en çok koşan, en çok pozisyona giren futbolcusuydu. Hakan Şükür’ün iyi maçlarından birini seyreder gibiydik.
-
BOROZANCI:
-Kuddusi Müftüoğlu; iyi maçı kötü yönetti, iki net ele çarpmayı görmedi, Trabzon’lu futbolcuyu atması ağır karardı.

BİR SORU – BİR CEVAP:
İlk oynanacak milli takımda banko stoper kim olur?
Semih Kaya-

İMPARATOR:
Grande deneyerek, yanılarak takımı kurdu, bu takım artık hiçbir maçta oyun üstünlüğünü kaptırmaz.
-
ORDAKİLER:
Trabzonspor seyircisi, 61. Dakikayı birkaç kadın çığlığıyla geçirebildi, Galatasaraylı yoktu.

ANALİZ:
Fenerbahçe maçı bitmemiş devam ediyordu. Muhtemelen devam edecek, dolayısıyla yazdığımız, yazacağımız şeyler de aynı kalacak. Fatih Terim ileri uçtaki mile 2 futbolcu dizmiş, artık değiştirmez, değiştirmediği sürece yenilse bile takımın iyi oyunu devam eder.

Emre Çolak’ın oyunlarını dikkatle takip ettim. Büyük takım orta  saha futbolcusundan beklediğim tek şey, ayağına gelen kolay topu geriye yana atmadan, risk alarak, gerkirse çalım atarak ileriye taşımaktır. Bu hareketi fazlasıyla yaptı, korkak pısırık, kendine oynayan biri değil, tekniği zaten tartışılmazdı, fizik olarak da sanki her hafta biraz daha büyüyen çocuk gibi. Gözümde o cılız futbolcu gitmiş, yerine güçlü kuvvetli biri gelmiş gibi. Galatasaraylı oluşu kendisini en kestirme yoldan takıma girişini sağladı. Galatasaraylı futbolcuların fazlalığı, takımı taraftar önünde daha bir sevimli hale getirir.

Takım dizilişte 4-4-2 oynadı, 3 gün önce de aynı dizilişteydi. Bana göre ileride 4 kişi vardı her iki maçta da. Abo, Melo, Kazım, Emre çoğu zaman Trabzonspor 18 indeydi. Büyük takım dizilişi işte budur, tek kriter kimseden korkmamaktır. İşte gördük, 3 günde ligin en kuvvetli iki takımıyla oynadık. Toplamda 20 pozisyona girdik, bu gece 500 pasa karşı 250 pas yedik.

Semih Kaya’yı yalvararak, büyük Galatasaray taraftarının sinerjisiyle takıma soktuk. Bu yoğunlukta bir isteğe kimse karşı koyamaz, bu iki maçı atlattı ya artık her maç kendi kalesine gol bile atsa Galatasaray stoperi Semih Kaya’dır. Kenardaki ve tribündeki ulusun en büyük stoperleri artık gönül rahatlığıyla kendilerine takım arayabilirler.  Bizi de tekrar tribünlere taşıdıkları için bu iki ex stoperimize şükran borçluyum. Küfür etmiyorum, deli doktoruna para vermiyorum, saçlarımı yolmuyorum, başımı tribün demirlerine vurmuyorum. Teşekkürler 76 numara ve cam Gökhan.

Ligin kendi sahasında en tehlikeli takımına karşı Muslera geçmişini bilmiyoruz ama, geldiğinden beri en kolay maçını oynadı. Oynadı derken lafın gelişi, kendisini rahatsız eden bir top gelmedi. Ne var ki eminim gelseydi bile kurtarırdı. Biz Simoviç zamanında kalemize top gelsin diye totem yapardık. Simoviç’in akrobasi hareketlerini setretmenin zevki bam başkaydı. Muslera’nın topu takip edişi, top yokken ki ceza sahasındaki hareketleri, top geldiğinde ki yaylanmaları seyir zevki açısından aleyhimize de olsa istediğim pozisyonlardı. Ne yazık bu maçta bu yönde mazoşizm yaşayamadık.

Şu an için takımda kazma, taraftarın hoşlanmadığı hiç bir futbolcu yok. Yener yenilir, önemli değil, önemli olan Galatasaray şovu Galatasaray taraftarı içindir ve bizler oynayan, oynatan, yönetenlerden memnun olmamızdır. Ve bu memnuniyet fazlasıyla mevcuttur. Milletin can derinde düştüğü ortamda futbola katkı, Galatasaray’ın ülkenin yüz akı takımı olması sebebiyle üzerine aldığı onurlu bir görevdir. Böylesi pis ortamda futbolu birazcık ta olsa temizlediği için, bu takımın taraftarı olarak ne kadar övünsem, övünsek azdır.


Trabzonspor 10 kişi kaldıktan, ve maç koptuktan sonra takımın sadistçe saldırmamasını ibretle izledim. Hatta 3. gole sevinmediler bile, işte rakibe saygı budur. Trabzonspor'lu futbolcuları eline fırsat geçti diye ezmek büyük Galatasaray'a yakışmaz.

Sevinin çocuklar, övünün çocuklar.