29 Eki 2016

Plaka; Adanaspor 0-1 Galatasaray

Bizim maçlar dışında henüz hiç bir maçın özetini bile izlemedim. Yani 9 defa Galatasaray'ı 9 da başka takımı görmüş oldum. Görmediklerim kusura bakmasın. Bu 10 takım içinde uzak ara en kötü takım biziz. Muslera'yı, Bruma'yı oynatma, PTT ligi seviyesinde bile değiliz. Bile derken laf söylemiyorum, PTT ligi özetlerini izliyorum, hemen hemen her takım bizden daha fazla gol pozisyonuna giriyor, oynadıkları maçları kazanmak için cebelleşiyor, direniyor savaşıyor. Bizim için maçlar ya 24 saat ya 10 dakika. 24 saat de olabilir, çünkü hiç acelemiz yok. Aynı dakika içinde top 5 defa Semih Kaya'ya, 4 defa Muslera'ya, 6 küsur defa Chedju'ya gelyor. Selçuk İnan'a gelince her Galatasaray'lı gibi küfür etmekten çene felçi geçiriyorum.

Ya da 10 dakika, yanis 80 den sonra. Eğer atamamış isek son bir gayretle o lanet olası golü kovalamaca, atmışsan da fark etmiyor, Dünya'nın en kötü, hiç hücum etmeyen takımı bile olsa yatmaca. Yatın lan, kavun karpuz da yata yata büyüyor.

Seyrettiğim bütün takımlar kötü, hiç biri kazanmak için oynamıyor. Her takım yenilmemeye oynuyor. Bir iki istisna futbolcu dışında hepsi takometreciyi memnun etmek için sahada. Pas kaybı yapmayayım, en çok koşanlar listesinde ilk 5 e gireyim yeterli. Her takım kötüyse kim Şampiyon olacak?

Bizde Şampiyonluğu çan eğrisi sistemi, belirliyor. Yani en kötü takımlardan biraz daha iyi olan, hakem, yönetici, şans faktörüyle ligin 1.si olarak tescil ediliyor. Liyakat sistemi olsa, iyi oynamayana Şampiyonluk verilmese hiç bir takım Şampiyon olamaz.

Çöp Umut Bulut'u kovması dışında bir hünerini görmediğimiz JORBEY bala kısmete Kasım'ı gördü. Henüz tepedeki takımlarla oynamadık. Önümüzdeki 3 maçtan 1 puan bekliyorum. Tabi onlar da bu kötüler kadar kötü değilse.

Eren Derdiyok Umut Bulut'a evrilmiş, hepimize geçmiş olsun. Ayağında gülleyle oynuyor, her hareketi faul, Takımın en gereksiz futbolcusu. Tek bir meziyeti var, o da yorulmamışken, güllenin ağırlığını hissetmemişken çıkacağı kafa topları, maşallah 9 maçı atlattık iki kanat bekinden tek bir orta gelmedi. Sneijder veya savunma oyuncularından gelen toplarla 5 gol atabildi, 10 golü bulsun ben bu bilgisayarı çatır çatır yerim. Nasıl atacak, yetenek yok, pas alamıyor, ver kaça giremiyor, şutları ölü şutu.

Geçen maç futbolculara saydırmayacağım demişim, sözümden cayıyorum. Bruma'yı çıkar topu 18 e bile sokamaz bu takım. Nitekim bu maçta da Bruma tersoya geldi.5 adam birden kademeye girdi, yine de çalımlarıyla öne çıktı. Topun da canı var derdi Prekazi, Sabri'ye Selçuk'a geldiğinde kan işiyor,

Tek güvendiğim dağ, büyük Galatasaray taraftarı. O da son düzlükte olması gereken tempoyu ligin başında yakaladı, son maçlara kadar taşıyabilir mi meçhul. Ergin Ataman taraftarın canını aldı, bağırmaya mecal kalmadı. 40-45 bin taraftar her maç Arena'da olmazsa bu takım ligi 8. bitirir.

Sinan Gümüş ben size fazlayım, 60 dan sonra oyuna girecek adammıyım diye isyan ediyor. U21 maçlarına geri döndü.Dandik kupa maçlarında yeniden denemekten başka seçenek bırakmadı.Galatasaray topçusu değil diye yazacağım da kim Galatasaray futbolcusu. Selçuk İnan'mı. 5 senede mafyalaşmış, dokunulmazlığa erişmiş. Korner atmaya bile gidemiyor yoruluyor.

Bu gece kazandık diyen Galatasaray'lı varsa benimle selamı sabahı kessin.Hekem son dakikada Semih Kaya'ya acımasa, kırmızıyı yapıştıracak. Belki de bilerek atmadı, Semih Kaya kazması takımda yerini almaya devam etsin istedi. Gerçi bu maç en kötülerin bir tık üstündeydi. İlk yarı bir topun önüne uçarak mutlak golü kurtardı. Kurtardı dediğime bakmayın Muslera kurtarırdı,

Cavanda'yı gördükten sonra Sabri Cafu gibi görünmeye başladı gözümde. Takımda 5 sağ bek var, en kötüsü Sabri, ne var ki kenardan Cafu gibi gören bir ben değilim.

Yasin Öztekin için de yazayım dedim ama değmez, adam değil. Müsadenizle Carol için yazayım. Çünkü çok beğeniyor lağım medyası.Lağım Medyası bizden birini beğeniyorsa bilin ki kötü futbolcudur. Hiç Melo'yu, Sneijder'i beğendiler mi?  Halı saha futbolcusu, teknik var bütün solak futbolcularda olduğu gibi, cesareti yok. Hadi Sabri'yi ezberlediler, kimse bir şey beklemiyor içeri, daha doğrusu auta keserken de sen de o kadar dolusun şerefsiz, bir tane orta kessene. Tam kesecek gibi yapıp feyk atıp geriye dönüyor. Ben hiç beğenmiyorum.

Tolga'nın sarı kart almasına en çok JORBEY sevindi. Oh be deyip rahat bir nefes aldılar. Bu hafta da Selçuk'u oynatacağı garantilendi. Tolga'nın yerine oynayacak İnsan Yiyici'yle mucizevi şekilde Başak Şehir maçını atlatırsa, artık Tolga'yı da hezimet yiyene kadar oynatmaz.

Söylemeye dilim varmıyor ama Aslan çıplak çocuklar. Çöpüz. Oynadığımız bütün maçları kaybedebilirdik. Langırt golleriyle 2 deplasmandan 6 puan çıkardık. Takım 12-01 gece maçı oynamaya halı sahaya gelen şirket takımı. Maksat sağlıklı kalmak için, sosyalleşmek için bir araya gelebilmek. Hoca çok iyi insan, kimseyle kötü olmaya niyeti yok şu 3 günlük Dünya'da.Bir algoritma tutturmuş yenilmezsem aynı takımla oynayayım. Şimdi gel de Yasin'i bu hafta oynatma. Hocam galip geldik ben niye yokum dese yerin dibine girecek. Yanındaki unutulmaz BAM oyuncusu gollere çok iyi seviniyor. Ben oynarken bile bu kadar sevindiğini hatırlamıyorum. Hiç bir faydası yok.

Yeterince ağladık sayılır. Şimdi utanmaz herifler 3 puan alıp önündeki maçlara bakacaklar, maç başı paralarını sayacaklar.

Hiç mi umut yok, hiç mi iyi bir şey yazmayacaksın diyenler için notum var. Böyle iğrenç maçı deplasmanda kazanmak rakiplerin kimyasını felaket bozar. Yani şu maçı bu futbolla Fener kazansa biz yarın oynasak maçta 3 lü bile çekmem.  En azından istemeyerek de olsa pisliğimizi bulaştırdık. Fenerbahçe futbolcuları mutlaka etkilenecektir. Siktirolgitsen de iyileşmez ise ya da iyileşse bile o da çöpse Marmara çırası gibi yandığımızın resmidir.

47 yıllık tribün tarihimde en utandığım galibiyet budur. Arena'da görüşmek üzere.

24 Eki 2016

Beşiktaş Şampiyon OlamayacakTeoremi başlığa yazdık, Hipoteze geçiyoruz.

3 ana sebebimiz var,

A- SİSTEM

B- TEKNİK, TAKTİK, MEVCUT DURUM

C- MOTTO

İşin kolayına kaçmak isteyenler C şıkkını okuyup konuyu kapatabilir, okuma derdinden kurtulabilir.

A; SİSTEM, ŞEBEKE, KÜS( Koç, Ülker, Sabancı)

Türkiye'de futbolu Şebeke idare etmektedir. Şimdilik devrede değildir, önce oluruna bırakırlar, sonlara doğru fişi gereken prize sokarlar. Şebeke'nin Şampiyonluk paylaşımları 10 sene için şu şekildedir. 4 Fenerbahçe, 4 Galatasaray 1 Beşiktaş 1 de kaza bela imalat hatası şampiyonluk, ya da müdahale etmekte geç kaldıkları delikanlıca oynanan sezondur. Bu sezon öyle bir sezon değildir. Çünkü Fenerbahçe sırasını savamamıştır.

Şampiyonluk satılıktır. Fenerbahçe'ye satarlarsa maksimum karı elde ederler. Hele bu sezon satabilirlerse ballı ekmek kadayıfı yerler. 3 yıldızlı bütün ürünler Boklu Dere'ye atılır. Gerçi aynı sebep Beşiktaş için de geçerlidir de, Abbasağa'da 2 yıldızlı formaları yakacak tinerci sayısıyla kıyaslandığında Beşiktaş'a satmaya karar verecek kadar aptal bir oligarşi bizde mevcut değildir. Fenerbahçe'ye satamazlarsa diğer ensesi kalın müşteri Galatasaray'dır. Galatasaray Şampiyon olursa kardan zarar ederler. Kimse yeni forma, ekipman almaz. Galatasaray taraftarı lağım medyasına da itibar etmez, görüntü ve gürültü kirliliği yaratmadan, Şampiyonluk coşkusunu 1 haftada gündemden düşürür, Şampiyonlar Ligine hazırlanmaya başlar.

2 baba müşteriye satamazlarsa Beşiktaş'a mecburen verip bari zarar etmeyelim derler. Geçen sezon 10 yılda 1 hakkını kullanıp, cepten yedikleri için 2 cari yılı karsız kapatmaya göze alamazlar. Beşiktaş bu sezon da Şampiyon olursa futbol batar. Hele Trabzon gibi, Bursa gibi hesapsız müşteri çıkarsa hepten zarar ederler. Bu yüzden kimse ligin en büyük takımı Başakşehir'i dikkate bile almaz. Yeri en fazla 4.lüktür.

Şebeke bu durumda Fenerbahçe'yi bekleyecek. Umut kesildiği anda da Lağım Spor Medyasının Beşiktaş'a saldırın butonuna basacak. Fenerbahçe'yle Beşiktaş'ın yıldız eşitliği pazarın hassas dengesini bozar. Alıcıyı maymuna çevirir. Aziz Yıldırım'ı içeri atmadan, Fenerbahçe'yi esir almadan Beşiktaş'ı asla Fenerbahçe ile aynı sıklette maç yaptıramazlar. İzleyin bakın Rıdvan, Altan Tanrıkulu tehlikeyi ilk fark edenler. Galatasaray'a şirin görünme yarışında ilk deparı onlar attı. Diğerleri peşlerinden gelecek.

Yani Şebeke dağılmadığı sürece ki- uzun yıllar dağılmayacağı da aşikar- 3 takımın dışında hiç bir takım Şampiyon olmayacak, son Şampiyon da en az 7-8 yıl nadasa çekilecek.

B; TEKNİK, TAKTİK, SAHA İÇİ, FUTBOL AKLI

Beşiktaş'ın Hocası büyük takım hocası değil, Kalabalık oyuncu gurubunu barış içerisinde sezon sonuna kadar taşıyamaz. Şenol Güneş'in hem kaleci, hem hoca olarak şu ana kadar oynadığı en büyük takım Galatasaray. (Milli Maçı saymıyorum, o takım büyük takımdı, başında Hoca'ya gerek bile yoktu) En kuvvetli en hazır oldukları, Stadlarının ilk derbisinde gördük. Hezimetten kurtuldu. Üstelik Galatasaray bu sezon için yarım takımla sahadaydı.

Galatasaray'ın 25 milyon futboldan anlayan Hocası var. Dolayısıyla kulübede ayakta duran JORBEY'e her an yardımcı. Beşiktaş taraftarının futboldan anladığı söylenemez. Önlerine ne konursa onu yerler, daha doğrusu içerler. Şenol Güneş şu ana kadar Hocalığını konuşturması gereken bir durumla karşılaşmadı. Kendiliğinden yürüyor. Geçen sezon verilen Şampiyonluğu ben aldım sanıyor. Ve hata yapmaya müsait, mutlaka patlayacak.

Elinde kaleye kim geçerse fark etmez dediği 2 kalecisi var. Büyük takım için en büyük dezavantaj. Bakın Volkan Demirel'e, 2 sezondur patlak, neden? Çünkü kaleyi kaptırma ihtimali var, tedirgin. Muslera öyle mi? 50 tane hatalı gol yese yine kalede, rahat güvenli. Tolga Zengin 2 Şampiyonluk görmüş kaleci. Bütün bir sezonu kenarda bekletemezsin. Şimdiki kaleye geçen diken üstü maça çıkıyor. 2 kötü gol yeyip takım yenilse ilk onun kafasını koparacaklar. Kalecilik yapanlar bilir, rahat değilsen dandik gol yemeye hazır olacaksın.

Bir iş yerinde 5 sene çalışan işçi mafyalaşır. Patron onlara söz geçiremez. Oğuzhan, Olcan bu takımın ağır abisidir artık. Pastadan pay alamazlarsa ortamı dağıtırlar. Mecbur oynatacak, küçük maçın büyük futbolcuları Hocaların baş belasıdır. Oynadıkları maç efsane top oynayacak, kesemeyecek. Şenol Güneş için en uygun olanı takımda bazı futbolcuların sakat olması. Banko oynayacak futbolcuların 15-16 yı geçmesi durumu Şenol Güneş için hiç iyi değil.

Göl bölgesinde de aynı bela mevcut, Kimi koysa atıyor ligin başında, ortam kızışmamış. Süre alan adam ben atayım derdine düşecek. Beşiktaş golcüleri bu sezon çok gol kaçırır. Şimdilik 2 kazmanın uyumu sayesinde gol yemeden attıkları için, kaçan gollere vah çeken yok. Defansın en önemli futbolcusu Tosiç her maç kırmızı kart potansiyelli. Yukarıdan emir almayan bir hakeme denk geldiğinde atılır, penaltı yapar. Yarın kaleciler de önemli bir maçta cortlayınca göreceğiz.

Beşiktaş bir Winner takım değil, takımda Dünyaca tanınan tek oyuncu Quarizma, o da an meselesi kulübeye düşmesi. Şampiyonluk yarışında Vodafon'da yenemediği takımla Telekom'da oynayacak. Allah o maça düşmanı düşürmesin.

Beşiktaş Taraftarının faydadan çok zararı var. Maçın başında gürültüye başlıyor gol istiyor. Oyuncuların çoğu yeni, alışık değil strese girecek. Stadyum bir semt takımı için fazla büyük, hiç bir maç dolmaz. 25.000 kişi olsan boş görünür. Maçı etkiler.

Bu bölümde saydığımız olumsuz faktörler mutlaka Beşiktaş'a çok ciddi puan kayıpları yaşatacak.

C; MOTTO, AMENTÜ, TÜRK FUTBOLU'NUN DEĞİŞMEZ,DEĞİŞTİRİLMESİ TEKLİF BİLE EDİLEMEZ MADDESİ

Galatasaray ben Şampiyon olacağım dediği sezon, yönetim,taraftar, futbolcu DNA çift sarmalı devreye girer. Galatasaray'ın tarihinden gelen haslet, hars ve hulusu tribünle bütünleştiğinde Şampiyonluk kaçırdığı görülmüş şey değil. Bu sezon işte o sezon.  Aslan sofrayı kurdu. Davetliler içinde Beşiktaş ve Fenerbahçe yok. Davetliler listesinde adları yoksa bilsinler isimleri menüde yazıyordur.

Galatasaray ben Şampiyon olmak istemiyorum diyene kadar bekleyecekler. Dededen kalan Riva Çayırını, çöktükleri Florya bayırını sattılar, Tok Aslan'ı ağırlamakta çok güçtür. Uzun süre sofradan kalkacağı da yok.

Şimdiden Galatasaray'ın Şampiyonluğu kutlu olsun.

23 Eki 2016

Satıldık, Yenilsek Ne Yazar; Galatasaray 0-1 Trabzonspor

Önce Sezar'ların hak edişlerini ödeyelim.

1. Sezar; JOR; Kazanan takımı değiştirmem lafına çok takmıştım. Ne demek kardeşim biz Sabri'nin oynamaması için yenilmeyi mi bekleyeceğiz gibi ufak çaplı homurdandık. Meğerse adam usulüne uygun oynatmadığım adamlar çöp demek istiyormuş. İstediğini yap arkadaşım, benden pes. İstersen Muslera'yı santrafor oynat, Sabri'yi kaleye geçir bundan sonra çıkaracağın takıma en ufak eleştiride bulunmam, Kovulana kadar destekçinim.

2. Sezar; Sabri;  İstersen bir sene daha uzatsınlar sözleşmeni. Uzun yıllardır yabancı çöpe hasret kalmışız ki Cavanda ağır kazmasını adam sanmışız. Bu kadar kötü kanat oyuncusu bu devirde. Hem de garibanlıktan dededen kalma arazileri satışa çıkarmışken bu salağı alan aldıran kimse bu sezon kendime söz verdim futbolculara yöneticilere küfür etmeyeceğim, sebep olan Allahından bulsun.

3. Sezar; Yasin; Geçen sezon tek başıma savaşarak takımda tutuğum Sinan'ı kesiyor, kafası tavuk gibi koşuyor diye söylemediğimiz ağır laf kalmadı. Sinan Gümüş'e desteğimi çektim. Zorla oynatılmış gibi, surat bin parça, Hoca'ya küsmüş, bir tarafı büyük kalkmış. Ben size fazlayım, aslında yerim Real falan olmalı der gibi. Yasin'in yırtındığının, cebelleştiğinin yarısı bile yok.

4; Semih Kaya; 20 yaşında Ufoloji'nin çırağı, antrenmana akbille gelip giden Semih'i unutmuştuk. Bruma'yı ihmal edersek takımın en iyi oyuncusuydu. Her hava topuna vurdu, Hakan Balta ihtiyarının sakatlanmasına taraftarı üzdürmedi. Aratmadığı gibi, revirde istediği kadar da istirahat edebilir.

Şimdi televizyondan maçı seyretmişler için, Arena'dan naklen yayına geçelim.

Maçı kaybeden JOR değil, Ergin Ataman'dı. Basket maçına giden taraftarın bu gece sesi kısıktı. Ergin Hoca sadece seslerini değil canlarını almış. Pelte gibi taraftar hiç bağıramadı. Sezonun seyirci rekorunun kırıldığı maçta, kalabalığa görece gürültü berbattı. Haftada 1 maçı çıkaramayan futbolcu nasıl bahane uyduruyorsa 24 saatte 2 maç 5 saat bağıran seyirci de telef olacaktı haliyle. Yenilginin diğer sebebi de kombine aldığı halde maça gelmemekte direnen 7-8 bin kelleye. Onlara taraftar demiyorum. Sen bekle kardeşim, bir kaç maç daha gelme, gelenler de gelmez olsun, takımın direnci kırılıp ta geriye düşsün, nasıl olsa seyirci sayısı yarı yarıya düşer 2. yarıdaki Fener maçına gelirsin.

Diğer maçları seyretmediğimden bilmiyorum, bizim oynadığımız 8 takımın içinde en aşağılık takım Trabzonspor'dur. Yazıklar olsun böyle başaltı takımına. Değil gol pozisyonu 3 pas bile yapamadılar. Onur Kıvrak'ı Galatasaray kalesine layık görenler vardı, delikanlı olmayanın bizde işi yok. Maçtan 20 dakikayı çaldı. Bu kadar kötü oynamak için Hocaya ne gerek var. Hadi Kayserispor küçük takım, bu sene var bir sonraki sene yok. Sen 6-7 Şampiyonluk kazanmış Dünya'nın en büyük şehir takımlarından birisin. Bu günden sonra mezra takımızın gözümde, Trabzonsporlu futbolcuların çoğunun ayağına top bile değmedi. 100 pas yapmamışlardır. Beşiktaş'la Fener'le oynayacakları maçlarda bile hezimet yemelerini canı gönülden diliyorum. Antalya kadar olamadınız. 1-0 öne geçtiğinde yatmadı, 2. yi aradı. Maçta en az 30 dakika uzatma vardı. Adı büyük kendi küçük Hakem maçı maçlıktan çıkardı. Cüneyt'in, Fırat'ın yönettiği maçların iyi maç olma ihtimali zaten yok da, sadece sakatlık 6 dakika sürdü be şerefsiz.

Bruma olmasa 18 e girip giremeyeceğimiz şüpheli, Her futbolcunun yeri dolar onun dolmaz. Muslera, Bruma olmadan 1 maç bile çıkaramayız. Muslera'ya bu gece top gelmedi, oyuncu klasını gösterebileceği pozisyon doğmadı. Yenen golde ince ofsaytı görmeyen hakeme de sözümüz yok. Aziz Yıldırım gibi deli bir Başkan olmadığı için kimse pozisyonu bile tartışmaz. Bundan sonraki maçların hakemleri de görmeyebilir. Hakem kendisi gol bile atsa yine kötü yönetimi için laf söylemem. Ama maçtan çalan hakemlerden de nefret ettiğimi belirtirim.

De Jong girdi oyuna. Tamam diğerleri gibi Selçuk İnan'a da saydırıyoruz senelerdir. Gece 11-12 halı saha maçına gelmiş şirket takımı oyuncusu gibi. İnsan yiyici diye aldık, aç kalsa bir tane tavuk yakalayıp yiyemez. 1 maç Selçuk yerine oynasın da Selçuk'u 5. Sezar yapayım.

Jor'un yardımcıları özellikle Ayhan gole iyi sevinme dışında  Hoca'ya yardımcı olduklarını düşünmüyorum. Unutulmaz BAM 3 lüsünün büyük futbolcusu, azıcık futboldan anlasan sıçan gibi deliğinden çıkmayan Trabzonsporlu futbolcuların üzerine gelmesi için bilerek kornere atalım topu Hoca derdin.  Birileri belki Levent Jor'la konuşmalı. Bizde futbol, kazanmak için değil, kaybetmemek için oynanan oyundur. Maç ta 90 değil en fazla 70 dakikadır. 50. dakikaya kadar işini bitirememişsen her hoca Hakan Kutlu, her hoca Ersun Yanal. Maçın canını alırlar, linç ederler. İleride sarı kartsız faullerle hücum pres ustasıdır Ersun. JOR ne bilsin, Şenol Güneş gibi delikanlı oynayacaklar sanıyor. Bizim maçın sonlarında kazanmamız çok zor.

Yenilgi Şampiyonluk yarışında takımı sarsmaz. Beşiktaş'la kendi maçımıza kadar 3 puan fark fark değil. Belki bu beklenmedik yenilgiyle JOR'da rahatlamıştır. Maçtaki en büyük hatası Sneijder ve Selçuk'u birden çıkarmasıdır, Serbest vuruş kazansak kim atacak bilinmez? En doğru hamlesi de Cavanda Kazmasını çıkarıp maça sağ beksiz devam etmesiydi. Geçen hafta Muslera'nın Mondragon'u yardıma çağırmasıyla alınan 3 puan bu hafta Ersun Yanal'ın anti futboluna geri verildi.

Son sözüm miras hovardası hayırsız evlatlara
, dedelerden kalan yıkılmak üzere gecekonduyu müteahhitlere kat karşılığı vermek zorunda kalan torunlar bile zengin olacağı halde ağlarlar. Siz alkışlamışsınız. Selahattin Beyazıt'ta sizin gibi Umut Bulut'u, Olcan'ı, Tarık'ı, Cavanda'yı alırdı 100.000 liraya. O büyük Başkan çöp futbolcular alacağına inek otlatmak üzere Allah'ın siktir ettiği yerde arsa alıp 40 yıl sonra sizi kurtardı. Yalandan da olsa üzülüyormuş gibi yapsaydınız da anılar güzel kalsaydı bari.