2 Şub 2008

Kadırga'lı Büyük Mehmet ve Sonraların Yazısı

1967-1979 yılları arasında Galatasaray'ın bir Büyük Mehmet'i vardı. Metin Oktay' dan sonra bayrağı devralmıştı. Efsane futbolcular bayrağını. Arda Turan'ı gör onu görme, fiziği aynıydı. Hatta kafasını arkaya doğru atışı, paytak yürüyüşü çalımları. Arda'yı ilk gördüğümde Mehmet'i hatırladım. Unutulmaz tekniği vardı. Bir gün bir Fener maçında 85. dakikada haksız bir penaltıyla takım 2-0 yenik duruma düşmüştü. Dellenmişti. Topu aldı santrayla başladı önüne geleni çalımlayıp gol attı. Santradan sonra gene top ayağına geldi gene herkesi çalımladı ( Alpaslan'ı iki defa) Küçüğün önüne yuvarladı maç 2-2 0ldu. Sakinleşemedi Büyük Mehmet topu gene aldı gene herkesi çalımladı vurdu direkten döndü. Hakem Fener'e acıdı maçı bitirdi. Yalanım yok 1973 teki Spor Yazarları maçıydı. Tugay'dan sonra en çok maç oynayan Galatasaray'lı oydu, 278 maç oynadı. Zaten Tugay'a gelinceye hatta bu günlere kadar yanına yaklaşabilen olmadı. Genç nesil tanımaz, unutuldu. Florya'ya giremedi, maça gelemedi en son Kadırgalı Büyük Mehmet Kumkapı'da rakı içerken görüldü. Hoca olamadı, spor yazarı yapmadılar, televizyonlara çıkarmadılar. Peki neydi bu büyük futbolcunun suçu. Hayatında 3 maça çıkmış kazmaların hüküm sürdüğü futbol camiasında o niye yoktu.

Suçu çok büyüktü, 1979 yılında Fenerbahçe'ye gitti. Binlerce Galatasaray'lı ağlamıştı. 1 sene oynadı futbolu bıraktı. Daha doğrusu futbol ve futbolseverler Ördek Mehmet'i bırakmışlardı. Hiç tartışma yok ki, eğer Fener'e gitmeseydi bu gün adı Metin Oktay ile beraber anılıyor olacaktı.

2 yorum:

sefa dedi ki...

O MAÇ 1973 DEĞİL 1974 OLMALI HAYATIMDAKİ İLK GİTTİĞİM MAÇTI 4 YAŞINDAYDIM HİÇ UNUTMADIM UNUTAMAM ABİMİN OMUZLARINDA SEYRETMİŞTİM YENİ AÇIKTAKİ DEMİR KAPININ KIRILDIĞI MAÇ.

Adsız dedi ki...

Büyük Mehmet hic unutulmadi.Unutulamaz. O fenerbahceye para pul icin gitmedi, onurunu kurtarmak icin gitti. Galatasaray ona en hakettigi jübilesini cok gördü,Fenerde bir yil parasiz ve yalnizca sevenleri ile son defa vedalasabilmek icin oynadi.Onun fener formasi ile bir galatasaray maci öncesi söylediklerini asla unutamam.Biz Galatasaraylilar ona gerektigi kadar sahip cikamadik. Buda bizim sucumuz.BÜYÜK MEHMET HEP GALATASARAYLI BÜYÜK MEHMET OLARAK KALACAK.Gürsel YILDIRIM