21 Mar 2009

Gözümüz Aydın. Lincoln Belasından Kurtarıldık


Ergün Penbe, Galatasarayın son yılların en büyük maçına çıktığı saatlerde bowling oynuyormuş, yanında iki sarışın kızla, Ankara'da. Umurunda mı işin içinde kendi yoksa Galatasaray'ın maçı. Ha umurunda elbet, Galatasaray ne kadar karışırsa, ne kadar kötü sonuç alırsa onlar için o kadar iyi. Çünkü onlar, Hakan Ünsal, Ergün Penbe, Hakan Şükür, Bülent Korkmazlar...., Galatasaray tarihinin en büyük macerasını kazanmışlardı. Ortak olmak istemezler artık Arda'yla, Sabri'yle, Hakan Balta'yla..... bir 3. Avrupa Kupasına.

O yüzdendi korkuları, muhtemel bir Avrupa Kupası daha kaldırma olasılığı uykularını kaçırmıştı. Kendi arkadaşlarının gelmesi birinci adımı attırdı onlara. Ama orada kalması, hatta uzun süre oralarda kalması ve hatta, Galatasaray'ı başka zaferlere taşıması işlerine gelmez. Her potansiyel hoca gibi, çekilip bir kır kahvesinde bir arkadaşının tökezlenmesini beklemekle, lak lak la geçer ömürleri.

Galatasaray'ın kurtuluşu için ulema fetva verdi. Lincoln belasından kurtulunmalıydı. İlk yarının en büyük futbolcusu, Avrupa'nın en çok gole asistanlık yapmış adamı, şaşı yaptığı defans futbolcularının kabusu, daha doğrusu kendi kabusları Lincoln'ün kovulması için kutsal ittifak yaptılar. Ne yazık ki başardılar, biz bu sütunlarda Bülent Korkmaz'ı şahlandırma, taraftarı gaza getirme destanları yazarken, nereden bilebilirdik ki, Kaptan'ın da aynı damardan beslendiğini. Aynı sırada bekleyen diğerleri gibi Galatasaray'ın devrilmesini beklediğini. Ben nereden bilebilirdim ki, her sıradan futbolcunun Hoca olduktan sonra kendi egosu tatmin yolunun takımın bir yıldız futbolcusuna gününü göstermekten geçmesi gerektiği taktiğinin, Bülent içinde geçerli olduğunu.

Trabzon maçı öncesi basına kapalı idmanda, Lincoln'e koş demiş, Lincoln koşmamış, iyi ki tuvalet temizlemeye göndermemiş, o işi de yapmazdı Lincoln, niye koşsun be kaptan. Barış'ın koştuğu kadar niye koşsun. Lincoln Sabri kadar koşarsa o pasları atabilirmi. Sen oynarken Suat kadar koşuyormuydun?

Gözümden gönlümden düştün Hocam. Artık benim için sen final maçında çıkık omuzla oynayan, ve kupayı kale arkasında ağlayan bizlerin önüne getiren Büyük Kaptansın. Bir ay geçmeden anladık ki bizim anlamakta zorluk çektiğimiz, ne yazık ki elimizden bir şey gelmeyen şebeke çarkının bir dişlisi olduğun için takımın başına getirilmişsin. El birliği yaptığın eski takım arkadaşlarının medyadaki desteğiyle, ve onlara ilave Lincoln'den , dolayısıyla Galatasaray'dan korkanların yüreğine su serptin. Lincoln'ün işini bitirerek Galatasaray'ı kurtardın.

Lincoln gider, Galatasaray disiplini kurtarılır. Bu arada milyon dolar kaçmış önemli değil, futbol, turnuva bu sezon bitmiyor ki. Ver demecini, biz balık hafızalı keriziz nasılsa, 1-2 sene içinde Avrupa Şampiyonu olacakmış. Oh be ne rahatladım, Kaptanın bu sözünden sonra. Artık Lincoln'ün yerine Mehmet Güven, Aydın Yılmaz, ya da Hasan Şaş oynayabilir. Galatasaray'lı olmak yeter, oynamaları için. Kupa, Şampiyonluk bunlar dünyevi şeyler, olmasa ne yazar. Maksat Galatasaray'ın adı lekelenmesin. Maradona'nın hocası Bülent Korkmaz olsaymış, Maradona diye bir futbolcu olurmuymuş acaba? Galatasaray kupalar almasaydı, hemen hemen aynı tarihlerde kurulmuş, Alibeyköy Adaletspor'dan ne farkı olurdu? Vefa'dan daha çok taraftarı olabilirmiydi?

Küçük adamlar, sahip oldukları şeyin büyümesini istemiyorlar. Küçük olsun bizim olsun mantığındalar. Lincoln anasından bu şekliyle doğdu sanki. Adamın yıllardır oynadığı futbol sayesinde küçük bir muz cumhuriyeti bütçesi kadar para etmesinin anlamı yok. Shalke'nin Hocası her kimse gelsin Florya'da antrenörlük öğrensin.

Evet, başta sayın eski futbolcularımız gözünüz aydın, Lincoln bitti. O esrarıengiz pasları çok arayacağım kendi payıma. Lincoln'den çok daha iyi futbolcu gelebilir, daha iyi pas atan, serbest vuruş kullanabilen, koşan, hocaya ibat eden çok futbolcu gelir geçer ama Lincoln'ün attığı pasları artık bu gözler göremeyecek. Sizin de gözünüz aydın Lincoln'lü Galatasaray'dan korkan takımlar, Lincoln'den çalım yememek için baltaları kuşanan futbolcular. Nedense Lincoln'ü sevmeyip sürekli şahsi küfür eden Galatasaray'lı taraftarlar size de geçmiş olsun.

Yalçın Küçük anlatmıştı. ODTÜ'de öğrenci lideriyken, mazlum, sessiz, siyasete pek bulaşmak istemeyen Anadolu çocuğu Satılmış adlı bir asistan varmış. Bir gün Yalçın Küçük öğrencileri örgütleyip yürüyüş düzenlemiş rektörlüğe karşı. Slogan ata ata yürümüşler.''satılmış rektöööör, satılmış rektööööör'' o sırada asistan Satılmış peyda olmuş liderliğin yanına gelmiş. ''bağırmayın arkadaşlar, ben rektörlük yapamam, yapamam, yapamam''

Asistan Satılmış kadar bile olamazlar bunlar. Kendilerini Trapattoni'yle eş koşarlar. Ben yapamam demezler, diyemezler. Maymun olup çekip giderler normal düzen olsa. Dedik ya normal olsa her şey. Ne yazık ki teşbihte hata olmaz ise, vaziyet tamda ''çingeneye beylik vermişler'' vaziyeti. Hepinize geçmiş olsun Lincoln fevkinde gelip, gelecek tüm futbolculara stadları dar etmek için ağızlarından salyaları eksik olmayanlar.

Büyük Casio de Sauza Suarez Lincoln; 1 numara fazla geldin bizim ligimize. Burası deseleksiyon ülkesi, burada hiç kimse hak ettiği makamlarda olmaz. Burada aslanı fareye kovalatırlar. Sen şebekenin has evladı Erdoğan Arıca'yı top sektirerek rencide ederken ürküttün vak vakları. Hagi futbolcu olarak giderken boğazım düğümlenmişti, Hoca olarak giderken ciğerim parçalandı, travmayı, sen Ali Sami Yen' in çıkış tünelinden ilk çıktığındaki ''Lincoln, Lincoln'' sesleriyle biraz olsun atlatmıştım. Senin gidişinde de futbola lanet edip inzivaya çekilirim her halde. Birde sen giderken Arda Turan'a da bir şey olursa bu benim futbol intiharım olur, dayanamam.

Şimdiden Güle güle Lincoln,sayende biraz daha futbolu, futbolcuyu sevmiştim. Seni unutmayacağım.


6 yorum:

MOURINHO dedi ki...

skibbenın sonunu 4-2-3-1'den 3-5-2 sevdasına donmek hazırlamıstı.bulent korkmazında lıncoln.seneye lucescu gelsın dertler bıtsın.tabı son performansından sonra shaktar onu bırakırsa...

Adsız dedi ki...

bülent korkmaz'ı teknik direktörlüğe getirmek en başında yanlış bir karardı.

zaten bülent gelmeden önce söyledikleri belliydi.
takım mahvolacak.

yazık oldu lincolne.

bülent kişisel hırslarıyla takımı mahvediyor.

Sacit Tekin dedi ki...

Lincoln sorunlu bir futbolcu bu konuda söylenecek bir şey yok. Burada Bülent Hoca'nın Lincoln'e bakış açısı aslında O'nun futbola bakış açısını yansıtıyor biraz da.

Nedir bu? Orta sahada rakibe basan, pres yapan bir futbol anlayışı. Şu anda eldeki kadroyu düşününce bunun için Lincoln den vazgeçmek gerekir ki bu durum da takımın pozisyon zenginliğine ve Arda-Kewell-Baros-Lincoln arasındaki uyumun sağladığı hücum zenginliğine darbe vurur.

Bu sene takımn en büyük sorunu zaten Lincoln süzlüğü tolere edememesiydi. Korkmaz, Lincoln den vazgeçebileceğini düşünüyor çünkü O'nun aklında ilk yarıda oynadığımız futbolun aksine mücadeleye dayalı bir kaos futbolu yatıyor. Bu nedenel biraz motivasyon ile orta sahaya Mehmet Güven'i sürerek takımın bu açığı kapatacağını düşünüyor muhtemelen.

Lincoln'ün davranışını onyalamak mümkün değil ama geldiğinden beri Lincoln ile Bülent hoca arasında neler yaşandığını bilmiyoruz. Ynai ikili konuşmalarda neler konuşuluyor vs. vs.

Her şeye rağmen kolay olanın Lincoln ün üstünü çizerek ondan vazgeçmek olduğunu düşünüyorum. Bence bundan en zararlı çıkacak olan Galatasray ve dolayısı ile Bülent Korkmaz olur. Eğer sene sonunda satılması düşünülüyor ise de en azından sorunlu bir karakter imajı verilmeden parlak performansını ön plana çıkarmak piyasa bulmak açısından da en mantıklısı bence.

Dolayısı ile şu anda kolay olan Lincol ü silmek, umarım Bülent Hoca bunu yapmaz. Alır Lincoln ü karşısına konuşarak bir şeyleri çözmeye çalışır

Onur dedi ki...

Oynadığı için değil oynaması için bağırdığımız lincoln sen neymişsin de haberimiz yokmuş. lincoln'ün tek bir umudu var. o da fener maçı. arda koşmadan mücadele etmeden mi atıyor o pasları? lincoln'ün aldığı parayı arda mı hakediyor lincoln mü? defanstan top çıkarıp defansı şaşı yapan pası kim atıyor bacağında delikle? bize arda yeter. koyarız ortaya veririz 10 numarayı ve pazubandını oynar. hiç değilse yere düştüğünde bilirz ki darbe almıştır kesin.

steven gerard1905 dedi ki...

abi lincolnden barış kadar koşmasını beklemek aptallık olur doğru ama en azından takımda en çok parayı alıp antremana geç gelen lincon oyundan alındıktan sonra saha kenarına canla başla mücadele eden arkadaşlarını izlemesini sitemek bizim hakkımız hem top oynamıosun hemde ayagında iğneyle oynayan ardadan utanmayıp soyunma odasına gidiosun bidaha parçalı formayla göremeyiz artık 10 u.bugün kazanıp şampiyonlukta çok büyük bi adım atarız inşallah.

euler dedi ki...

Yahu arkadaş Sabri gibi bir malla Lincoln e nasıl aynı muamaleyi yaparsın..
Abi geçinen çirkeflerin oyuncağı oldu koca GalataSaray,
sebep olanın Allah cezasını versin..