21 Mar 2015

Taksim'den Aşağı; Ramiz Köfte 2-3 Galatasaray


Galatasaray ilk 11 i belli olunca başlar benim için futbol, son düdük çalınır, bir şeyler karalarız sonsuzluğa ve biter. Zift medyasının katran karası spor kanallarındaki medya maymunları ne söyler, ne yazar ilgilenmem. Ve en ağır sözlerimi Galatasaray kazanınca söylerim. Son söyleyeceğimi ilk önce söyleyerek başlıyorum.

Günahım kadar sevmem Edirnekapı-Habipler minibüs şoförünü, ama kefilim, Büyük bir Galatasaray Taraftarıdır, şaka değil adam geberiyordu. Serum bitince Florya'ya dönüp Ramiz Köfteyi kovsa şerefsizim bütün söylediklerimi geri alırım. Hadi biz profesyonel Galatasaray taraftarıyız, maçı okuyoruz, golü yiyeceğimizi, sonra  atacağımızı, sonra yemeyeceğimizi biliyoruz da rahatız. Abdurrahim ne anlar futboldan, bu maçı atlattı ama bir sonraki maçı atlatacağının garantisi yok.

FED dataları gibi sağlam, hipotezlerim var. Kadroyu öğrenir öğrenmez başlıyorum yardırmaya. Tabeladan bağımsızım, 3 puanı aldık ya rahat rahat yenileyelim. Ve testi kırılmadan su taşıyıcısını bir kez daha sopalayalım. Galatasaray kadro gurubundaki en büyük Türk oyuncu Sinan Gümüştür. Ligin son maçına bakacağız, ilk 11 de yoksa, Olcan ve Umut varsa en iyi ihtimal 3. lük maçı oynuyoruz demektir. Bu teori maç bazında da geçerlidir. Bilinçli bir atak yapma şansımız yoktur. Gol karambolden, kornerden, serbest vuruştan geldi geldi, ama korktuğum mesele bu değil. Galatasaray ne kadar kötü futbolcularla oynarsa oynasın nasıl olsa bir delik bulur çıkar golü bulur. Korktuğum akıllı hocalar, akıllı futbolcular, gereğinden çok daha fazla tehlike yaratır. Hiç bir savunma oyuncusu Umut'a, Olcan'a önlem almaz. Bu yüzden Galatasaray'ı yenme cür'etini gösterir, nitekim gösteriyorlar da.

Koskoca Sneijder Hacı Hüsrev'de maça çıktı. Eskiden ayı oynatırlardı o meydanda hatırlarım. Daha fazla seyirci olurdu. 18 milyonluk İstanbul'da 40 lira verip Sneijder'i Dünya gözüyle seyretmek isteyen 7-8000 kişi yok, biz neyin futbolunu konuşacağız. Bengaldeş'te gezse Sneijder'in peşinden 50.000 kişi gelir. Geçelim, daha ne kadar dip yapacağız görelim. Reyjart-Hagi-Terim-Mancini-Prandelli, paraşüt bir türlü açılmıyor Ramiz Köfte'ye kaldık. Çakılmamız an meselesi.

Maça damgasını vuran futbolcu Umut Bulut'tu. Futbolcu diyenle selamı sabahı kestim. Biraz iyi oynasa 2-0 geriye düşmezdik. Şimdi yazması kolay ama gerçek bu. İdare etse, bir kaç pozisyona girse de ilk yarı berabere bitse, Burak oyuna girmeyecek. Sahanın yıldızı Veysel Sarı gücüne güç katacak, goller geldiğinde çok geç olacaktı. Bir diğer futbolcu olmayan futbolcu Olcan'ın unutulmaz performansıyla gelen 2 gol şok etkisi yaptı. Bereket geri dönüş için hamle üstünlüğü ve zamanımız vardı. İki çöpten birini çıkarıp Burak'ı ateşe attık. Eğri doğruya denk geldi Umut maça mührünü bastı.

Muslera 2 gol yiyip rahatlamıştı, artık yemezdi, içimiz rahat olsundu. Maymuni bir top çıkardı, direk yardımıyla 3. gol girmediğinde kader ağlarını örüyordu işte. Büyük kaleci, Galatasaray iyiyse o da yemez, kötüyse kova.

Döve döve ilk 11 e girmek eskidendi, unutmuştuk. Şimdi devir dost, ahbap, kul köle devriydi. Adamın adamı olmazsan Sinan Gümüş gibi A2 maçlarında şov yapardın. Yasin savaşarak formayı aldı, Sneijder'le ver kaçları futbola dair kırıntılardı. Daldı kesti, Umut Bulut vuramadı, vursa pozisyon kaçmıştı, Selçuk affetmedi.

Yasin bir kere daha kuşandı, cenabetlik var kendisi atamıyor, belki de gol atmayı sevmiyor,  soldan aktı, Umut olsa kendisi vururdu, o Umut'a pas verdi. Tam Umut'luk pozisyon, 7.5 metre boş kaleye dürtecekti topu. Ne kaleci var, ne savunma oyuncusu, ballı ekmek kadayıfı, istatistik metre utanmadan golü Umut attı yazacaktı.

Usta bir kaç maçtır iyi oynuyor, 2-0 dan 2-2 ye gelmekle avunacak gibi değil, bu kez sağdan aktık Selçuk'la, Sabri'ye attı sandım, daha beteri Umut'tu topla buluşan. Kaval kemiğiyle tepti, top yerdeki adama çarparak havalandı, gol pası oldu, Kral golü, gol kralı özlemişti.

Artık Taksimden aşağı Kasımpaşaydı. Ben korkmadım 3. golü yeriz diye, 1-0 galip olsak kesin yeriz derdim, Muslera 2 tane yediği zaman büyük kaleci oluyor, korkma. 4. golü aramakta fazla istekli olmadık. Saldırmadık bu yüzden, ne var ki Apo'nun kalp çarpıntılarını düşürmek için Umut'un yerine futbolu öldürecek biri lazımdı. Futbol ölecekse bizde eksik olmaz katil. Sok Yekta'yı futbol topu icat edildiğine pişman olsun. Makinalı tüfekle yaylım ateşi yapar.

Melo'nun yerini Hamit kelle koltukta idare ediyor. Bu maçta da orta sahayı çok iyi tuttu regule etti. Selçuk'u öne attı. Sabri'de bir sıkıntı var öğreniriz, çıkınca Hamit sağ beke geçti. Sanırsam Emre Çolak girdi ama ben hatırlamıyorum, yanılmış da olabilirim. Var mı yok mu ben göremedim. Babel korkulacak yıllarını geride bırakmış, ben tırsmamıştım, tırsanlar da boşuna tırsmış.

Şimdi başkaları düşünsün, Fener-Beşiktaş maçı ne olur? El Şikesiko'nun sonucu ne olursa biz yarar? sorusunun net cevabı yok, öyleyse kesin biz kazanacağız.


1 yorum:

sefa dedi ki...

Cüneyt Tanman'a 15 sene torpilli olduğu için sağbekten solaçığa kadar 2 den 11 e kadar numara verdiler...Hakan Balta Bugün 2 olmak üzere Galatasaray kariyerinde 122.nci rakip golünün hatasını yaptığı halde hem bizde hem milli takımda direkt oynayabiliyor..Cüneyt in pabucunu dama değil Ağrı Dağı na attı..Kimseden ses çıkmıyor,özellikle Fenerli kolpacı yorumcuların ödü kopuyor,Balta işine birileri uyanacak diye...