2 May 2013

Global Kraliyet Ailesinin Gaz Bombası; Barcelona

Dün gecenin bitimine kadar yutturdular, ta ki bir futbol makinesi takıma denk gelene kadar. Neymiş, Dünya'nın gelmiş geçmiş en büyük futbolcuları onlardaymış, 100.000 kişiye oynuyorlarmış, top göstermiyorlarmış, falan falan uzar gider liste. Görünen, yani netice ne diyor? Barca, oynadığı bütün maçlarda oyun üstünlüğünü uzak ara elinde tutar. Sıçan gibi oynar. Topu kaptırmamak için, geçtik korneri, serbest vuruşu, neredeyse penaltıyı bile paslaşarak kullanır. Aralarında 10 metreye paslaşarak, diğer takımı kötü oynadıklarına inandırır, bütün savunma oyuncuları Messi'ye karşı maymun olmaktan korkar, dalamaz, basamaz, sinir sistemini bozmaya oynar, timsah gibi avının hata yapmasını gerekirse 90 dakika bekler ve bir delik bulduğunda da haksız kazanç golünü bulup yürür gider.

Barca futbolu budur, Dünya'nın bana göre en kötü futbolunu oynayan büyük takımıdır. Ama bizim gibi neticenin değil de Hatice'nin sevdasının peşinde olanlar için durum farklıdır.  Son 8 e kaldığımızda söylemiştim, bize çıkmasın demiştim. Eklemiştim, korktuğumdan değil, biz o maçı da çıkar oynardık. Belki elenirdik ama Melo'yu, Riera'yı Selçuk'u şehit verirdik. Bize sökmez Barca futbolu. Tribünlerde 100.000 kişi var, 100 kişi ancak bağırıyor, 50 sene önceki''tak tak taka tak, taka takak; BARCA'' başka bir melodi yok futbolseverlerin kulağına gelen, sahada oynayan futbolcuların banka cüzdanlarının toplamı Dünya'nın en az yarısı ülkenin milli servetinden fazla. Karıları, sevgilileri kralların padişahların, imparatorların rüyasında bile göremeyeceği yaratıklar. Hep bir umutla bekledim, balon ne zaman patlayacak diye? Morinho'ya güvenmiştim, İspanya'ya gittiğinde, o da kendi derdine düşmüş, monşer futbolcularıyla bu global balonu patlatamamış. Aynı damardan beslendiği için elinden bir şey gelmemiş.

İddia ediyorum, İniesta'nın istatistiğinin, Mustafa Sarp'ın istatistiğinden farkı yoktur. Elbette futbol kaliteleri aynı demiyorum, sadece istatistik okuyorum. Şu kahrolası istatistiklere oynayan futbolcuların baş çelişkisiyim.  Açın CV lerine bakın, isabetsiz paslarına bakın aynıdır, koşu mesafelerinde fark yoktur, maç başına attığı goller aynı, takımlarının yediği gollerde araziye uymaları bir birlerinin kopyası. İnanmayan iki maçta yedikleri 7 gole tekrar baksın. Hiç birinde İniesta'nın suçu yok. 100. Şampiyonlar Ligine çıkmış kalecilerinin yediği golleri Muslera yese ilk başta ben saldırırım. Milli damat Pike'nin şebeğe döndüğünü seyrederken yağlarım eridi 5 kilo verdim. Kıçlarına Münih'te nişadır sürülmüştü, Camp Noi'de maçın başlamasıyla beraber deli dana gibi koşuşturdular. Hiç birinin aklına topla fazla oynayalım, klasik futbolu sahaya sunalım, 11 futbolcu kendi aramızda paslaşalım, delik arayalım felsefesini uygulayalım fikri gelmedi. Kenarda oturan Hocalarının adını ilk defa duydum, lige yeni çıkmış Rizespor ilgilenmez. Belki de bu nesil ilk defa aslan gibi, erkek gibi top oynamaya kalktı. Alışık değillerdi, delikanlı futbol oynamayı bilmiyorlardı. Futbol Tanrısı tarafından, Bavyeralılar marifetiyle  çarpıldılar. Bir daha bellerini doğrultamamacasına.

Fubollarının hileli olduğunu en iyi Hocalar ve futbolcular biliyordu. Reykart, Şampiyon takımdan kaçıp bize geldi, Arena'ya sokmadım, teneke bağlayıp gönderdik. Gordiyola kaçıp kendini unutturdu. Futbolcuların gidecek yeri yok, Barcelona futbolcuları gittikleri takımlarda kulübe paspasçısı olur. Bugün Messi'yi milli takımlarda seyrediyoruz. Öyle az buz bir takım değil Arjantin. Portföyünde Dünya Şampiyonlukları var, ve Dünya'ya dağılmış futbolcularının klası, Brezilya'lılardan daha yukarıda. Bu yüzden Katalanya'dan ayrılmak hiç birinin işine gelmiyor.

Bavyera Münih, kağıttan kaplanın yutturulmuş, dayatılmış efsanesini futbol tarihi çöplüğüne attı. İki maçta aldıkları hezimet, sadece bu sezon onları saf dışı bırakmakla, hak etmedikleri kupalardan bir seneliğine mahrum etmekle kalmayacak. Önden giden, geriden gelene gelecekteki hayalini gösterir. Dün geceden itibaren, artık hiç bir takım, Real'den, Barca'dan tırsmaz. Hiç bir futbolcu karşımda benden zengin, benden daha iyi futbolcu var diye kendi futbolunu daha geriye götürmez. Proleter futbolun, his takımlarının yolu aydınlanmıştır. İki Ağalar, geri dönüş yapacağız diye hafta boyunca futbolseverleri son defa kandırmışlardır. Geri dönüş trenine binmişlerdir. İki takımda seneye değişir, uzunca bir süre Şampiyonlar Ligi kupasının hayaliyle yaşarlar.

1 Mayıs  2013 bir futbol devrimine şahit olmuştur. Bütün Dünyanın Şampiyon Kulüpler kupası hayali kuran takımları gözünüz aydın. Gözünüzde büyüttüğünüz kupayı daha önce de alan, şimdi finali oynayacak takımı kendi sahasında maymuna çevirmiştik bir zamanlar. Final maçları için ömrümüz yeter, Galatasaray'ı Şampiyon Kulüpler kupası finalinde seyretmek için çok uzun seneler beklemeyeceğiz.

Önce Boru  Saa 4 Mund, Kral'ın Madrid'i, sonra 7 de sana Katalanya'nın balonu Barcelona. Yepyeni bir güneş doğdu, haklı futbol filizlendi, taraftarların şanlı dalgası tri
bünleri kaplıyor, güzel futbolun, delikanlı futbolun krampon sesleri çınlıyor.

2013 Şampiyonlar Ligi Finali'nde dinleyeceğimiz marş artık, mazlum takımların isyan marşıdır.

9 yorum:

Adsız dedi ki...

bu yazıyı geçen hafta yazamazdın.göt isterdi.dünde yazamadın.maçın biymesini bekledin.barça senin gibi dangil dingil delikanlı futbol!düşkünlerinin kıçını epey ağrıtmıştır!tabi yaz şimdi.bavyralıları sayalım.robben javi martinez mandzukiç alaba..guardiola da orada...geri zekalı..o delikanlı futbol 4 kişiyle messinin etrafını sarmak tabi.barça 7 yıldır seni epey sevmiş!!!! anlaşılan. bu sefer o kaçtı dediğin guardiolayla seni bavyeralılar becerecek.münihteki müller xaviden az mı alıyor dingil.gendi gendine şekil olmuş yazıyorsun.bi de proletarya ya bağlamışsın..hadi bu yorumu koyda göreyim o şişeni.angut.senin gibi yrum yapanı da .senin gibi futbol severi de.ne yapsalar az lan.bekle katalan lardan sonra bavyeralılara hazırlan.komutanlarıyla geliyorlar.secde et bekle.

Nazmi Hasdemir dedi ki...

her türlü yorum serbest,ama anlayamadım şu yorum yapanın haleti ruhiyesini fenerli desem Barca ile ne alakası var, barcalıysa benle ne işi olur.

tosun........ dedi ki...

sinirim geçmedi.bi daha döşeyeyim.o güvenme hatasında bulunduğun moronyo nun yıllık ücretini hangi devletin milli geliriyle karşılaştırdın..o haksız galibiyet golleri elle mi atıldı hıyar.ve ya futbol oyun kuralları dışında ne yaptılar seni üzerken.messi sinir bozarken göt mü parmaklıyordu delikanlı futbol sever.o delikanlı!!top oynayanları iki gün sonra bursa da oynarken mi göreceeen.ya da sen paulide...bayernin o delikanlı top oynayanlarını 3 sene evvel 4 leyen de katalanyalılar değil miydi...hadi bi tanesi haksız gol olsun..sota da bekleyip 4 gol atılır mı la angut...ryberinin alvez kanadında 2.defans oynamasına ne dersin.dingil denk geldi ve koştular yendiler .helal olsun.lakin bu galibiyetin senin gbileri sevindirmesi de ...iğrenç..ve o bavyeralıların finalde ne olacağı de net değil.borru saa 4mund lar mı bilemem.o zaman kömür işçilerinden bahsedersin şabalak...

Adsız dedi ki...

benim anlamadığım sen nesin.futbol sever mi...

Nazmi Hasdemir dedi ki...

kimsin sen lan puşt, fenerlı isen sülaleni sikeyim, bu akşam sikilin de aklınız başınıza gelsin göt oğlanı.

Adsız dedi ki...

galatasaraylıysan sana ne bavyeralılardan.yazarsan öyle delikanlıca!!! sana da böylesi yorumlar düşer.onca dominasyona ve sisteme-en berbat ta olsa--! denk geldi diye yazarsan.hayasızca...haksız galibiyetler dersen.puştça..bu yorumlarda saa müstehak...kusura bakma...katalan değilim..fenerli de değilim...sen bavyeranın neresindensin.nokta...

sembolist dedi ki...

şikeci,emek hırsızları,hemen buraya Barcelona maskesiyle doluşmuşlar..
Anlaşıldı,fena koymşuz..

UçanTekme dedi ki...

orta sahada aptal aptal pas yapıp milleti uyutan futbolu benimseyen bir takım taraftarı bu hakaretleri döşeyen angut. Bu takım barca mı yoksa daha yakınımızdaki çubuklu mu, orasını tartışmak gerek.

Adsız dedi ki...

uçan dekme ye...günleeeer sonra.çubuklu koydu.uyandın mı.senin uykun gelmişse barça ya dert mi...sen uyuyon anladık rakipleri niye uyusun!!!mal mı la!!!