16 Eki 2011

Vamos Bien(iyi Gidiyoruz) Galatasaray 2- Bursaspor 1

MAÇKOSKOP
KADRO:
Muslera
6
Sabri
8
Gökhan
6.5
Ufo
6.5
Hakan
6.5
Selçuk
6
Melo
7
Engin
6.5
Abaue
-3
Elmander
7
Riera
-4

ZURNANIN ZIRT DEDİĞİ AN:
-Sercan’ın yerde sakat oyuncumuz varken topu bilerek taca atmayıp, gelişi güzel abanmasıyla kornere giden topun, Bursaspor’un ilk ve tek tehlikesi olarak kalemize gol olarak girmesi.

VARİL:
-Riera; İddia ediyorum Aydın Yılmaz’dan çok kötü futbolcu. Yabancı hakkını gereksiz işgal ediyor. Bu kadar iyi takımda bu kadar kötü oynadığına göre geçen sene gelseydi, şimdiye kadar odunla döver gönderirdik.

GLADYATÖR:
-Sabri; Sezona çok kötü giren Tommiks, eleştirilen iki Ulusal maç sonrasında bu maç için beklenmiyordu. Sezonun en iyi futbolunu oynadı, Bursaspor sol tarafını mükemmel kapadığı gibi, attığı şut kıl payı gol olmadı. Ne var ki Galatasaray’ın 2. Golünde muhteşem bir ince saz çalışı, kem söz söylemek için fırsat kollayanları epeyce bir maç sayısı süresince püskürttü.

BOROZANCI:
-Hüseyin Göçek; Kendisinin çok kötü yönetimine karşı muhteşem geçen ilk yarı batmış olacak ki, ikinci yarıyı daha kötü yönetti. Penaltıyı vermediği için söylemiyorum, iki net Galatasaray atağında avantajı keserek, bu sene hakemler için ilk defa kötü şeyler yazmama sebep oldu. Sarı kart vermek için futbolcuları kolladı. Ufo’nun eline çarpan top da bana göre penaltıydı.

BİR SORU – BİR CEVAP:
-Sarı Forma?
Çok güzel görünüyordu, özellikle gece maçında taraftar, kırmızı yerine sarı formalarla olsa muhteşem görüntü oluşur.

İMPARATOR:
Grande yavaş yavaş form tutmaya başladı. Galip olan takımı değiştirmeyerek ödüllendirmeye devam etti. Gittikçe üstüne koyacak takım, öyle görünüyor.
-
ORDAKİLER:
Taraftar Arena’nın tamamını dolduramadı bu maçta da. 35.000 kişi vardı ve bu sayı 2 Ali Sami Yen taraftarı demekti. Takıma çok büyük destek verdiler, 2. Golü neredeyse kendileri attılar.  
-
ANALİZ:
Maç sıra dışı dostane başladı. Bir moda defilesine çıkar gibi çıktı takım. Sarı formasıyla, Turgay Şeren’i yad ederek. Sabri görme özürlü vatandaşla sahaya çıktı, maçın başı ciddi bir maçtan çok sanki bir jübile maçı gibiydi. Maç konsantrasyonu bozulmadığı sürece sorun yok, spor dostluk, birlik, dayanışmadır zaten.

Hoca artık takımı ezberletecek gibi görünüyor. Her maça aynı takımla çıkması, çıkan takımın bir birini ezberlemesi her maç güzel futbolun üzerine koyacak. Savunma pozisyon vermedi, kolay kolay da vermez. Taraftarın Servet nefreti, eğriyi doğru yaptı, yerine oynayan Gökhan Zan Servet sakatken banko birkaç maç oynayarak güven tazeledi. Servet antipatisini Gökhan sevgisine dönüştürdü. Maçın başında bariz hata yapmasına rağmen çabuk toparlandı, ve fedakarca kaleyi savundu. Ufo’yla birlikte son senelerde görmediğimiz tandem oluşturdular. Sabri hariç savunma sezon başından beri çok iyiydi, bugün Sabri’de aralarına katıldı ve Abooo çuvalına formayı kaptırmadan 4 lü savunmayı oluşturdular.

Muslera, takıma ve taraftara güven veriyor, eskiden Simoviç zamanı kalemize top gelse de simo’nun uçuşunu seyretsek derdik. Şimdi ben için için kaleye top gelmesini istiyorum. Bir anlık Melo gafletiyle top Bursaspor’lunun kafasına çarpan topu bile nerdeyse kurtaracaktı. Olsun her maç gol yese bile önemli değil, yalnız bu maçta topu oyuna sokuşları iyi değildi. Belki sahanın bozuk zemininde böyle karar aldılar, sorun yok.

İlk yarı Galatasaray son yılların en büyük futbolunu oynadı. Muhteşem paslaşmalar ve muhteşem bir gol vardı. Bu sene gollerin çoğu fantastik olacak, takımın takım olduğunu anlamak için gol sevincine bakacaksın. Gol sevinci, golün kimin attığını bile belli etmiyorsa korkma, takım oldun demektir. Kulübe dahil bütün herkes taraftar gibi seviniyor.

Fatih Terim 2000 li yıllardaki gibi hepimizin ezbere sayacağı bir takım peşinde. 3 maç aynı takımla oynadı, sakatlık ve cezalar olmaz ise devam edecek gibi. Yalnız Baros’a da yazık oluyor sanki. Büyük takımın büyük hocasıysa bir formül bulacak, takımın en iyi futbolcularını sahaya sürecek. Ne var ki ileri uçta biri olacaksa ilk adam Elmander olmalı. Elmander kötü gol atma özürlü bir futbolcu, sanki dandik bir gol atarsa saymayacaklarmış gibi bir görüntü veriyor. Ve Hakan Şükür gibi ilerde basıp, topla çıkılmasını engelliyor.

Pitbull, dosta güven düşmana korku saçmaya devam ediyor. Tam bir Galatasaray futbolcusu, seyretmeye doyamıyorum. Hakemler yolunu kesmezse, top rakipteyken Çin setti, bizde iken Fatih’in fedaisi. Özel seyircisi oluştu, taraftarın sevgilisi. Düşünüyorum da 4 ay önce Melo’nun yerine biz Mustafa Sarp’ı seyrediyorduk. Yani lafın gelişi hepimiz küfür ediyorduk. Bizim sinir hastalığımız geçti, orta sahasına bahar geldi takımımızın. Engin Baytar kendisini benim gibi tanımamışlar için piyango bir futbolcu. Hırvatistan Milli maçında orta sahada banko oynar. Ancak sakat gibi sanki. Kasığını tuttuğuna göre devamlılığı olmayacak. Hiçbir maçı tamamlayamaz ama oynadığı süre içinde son sağlıklı nefesi bitene kadar koşacak.   

Abooo, ve Riera’yı ben hiç tutmadım. Bu kadar iyi takımda böyle oynadıklarına bakılırsa, insan Culio’ya, Stancu’ya acıyor. Stancu’yu bilmem ama kesin Culio bundan daha iyi oynardı şimdi. Ama işte içten içe Hagi nefreti vardır Terim’in, onun futbolcusunun iyi olmasını istemez.

İkinci gol gecikti, aynı zamanda Bursa gölü ben geliyorum diye bağırıyordu. Hakem kötü niyetli olsa Ufo’nun eline çarpan topa penaltı çalardı. Kötü niyetli olmadığını anladık ama kötü bir gece geçirdi. Bizim penaltıyı çalamadı, çok düdük çaldı, sarı kart vermek için sanki pozisyonları kolladı. Terim ikinciyi atmak için çok geç kaldı. Bursa 1-0 yenikken bile acelesi yoktu. Onlar da biliyordu ki beraberlik golünü ne kadar geç atarlarsa o kadar iyiydi. Duran toptan gol yemek bizim için çok kötü, üstelik topa en yakın adam da Melo olunca insan daha çok üzülüyor.

Maçın adamı Sabri’ydi, kötü başlayan sezona umarım nokta koymuştur. Sağ bekte yeri iyi, orta sahada macera aratılmasına gerek yok. Yorulmak bilmeyen enerjisini gol varyasyonunu başlatarak süsledi. Bu takım eğer tesadüfen olmaz sa berabere bile kalmaması lazım. Hatta Arena’da berabere kalmak için intihar etmesi lazım, iyi gidiyoruz.  

2 yorum:

Adsız dedi ki...

"Hakem kötü niyetli olsa Ufo’nun eline çarpan topa penaltı çalardı."

hakem kötü niyetliydi. Ama korkaktı. cesur kötü niyetliler için baknız: ali aydın.

hücum futbol dedi ki...

abi eboe, riera çok ağır ve temposuzlar. ama bu onları kötü topçu yapmaz. sanırım biraz uyum hem de kondüsyon&fizik güç sıkıntısı yaşıyorlar. az daha zaman verelim derim.
şu anki savunma kurgusu olabilecek en iyisi. Sabri konusunda sana katılıyorum bu takımda oynayabileceği tek pozisyon sağ bektir. kendini geliştirsin, konsantre bir şekilde böyle devam etsin. enerjisi, azmi, hızı, galatasaraylılığı ile bu işi götürür. ama bu durumda eboue fuzuli bir transfer olur; zira bu adam bir tek sağ bek oynar bence.

baros artık ilk 11!i hak etti ki bewnce bu hafta girer. herkes baros ve elmander'i birbirlerinin yedeği gibi düşünüyır ama bence değil. bu ikisi birlikte daha süper oynayabileceğini bursa maçında gösterdi. elmader tam forvet arkası, gezici, presçi, şutu olan iyi bir forvet. baros ise striker, son vuruşçu net bir golcü.

kazım ve enginin sakat olacağı önü
müzdeki 2-3 maçlık periyotta bence hoca ilerideki üçlüyü baros-elmander-riera şeklinde kurabilir.

pitbull muazzam! selçuk hala tutuk. bence sebebi pas ilerideki elemanlarla pas kurgusunu yaratmıyuor. öndeki ekip koşu yapmıyor. trabzondayken burak devamlı sağa sol deplase olup koşu yapıyordu, Baros devamlı oynarsa selçuk'la güzel işler yapabilirler zira Baros'un böyle bir artısı var.

dripling üzerinden topu alıp işi bitiren bir forvet Baros.

Bence bu takımın ihtiyacı net bir şekilde sağ ve sol kanada hızlı, etkili kanat forvet.

podoslki, arshavin, ronaldinho... bu tarz adamlardan birini devre arasında getirirsek harika olur.
hem taraftar coşar, forma satışı falan artı takımın hücum gücü 2 seviye atlar.

mücadele, hırs, azim, takımdaşlık artık oluşuyor. ama takımdaki teknik yoksunu oyunculardan da yavaş yavaş kurtulam vaktidir. ayhan, barış, sarp, servet derken son kalıntıları halledelim.

riera, zan, balta, kazım, bunlar galatasarayın topçusu değil. belki çoğu ile sezonu tamamlayacağız ama hücum hattına 2 forvet takviyesi diyorum ben.