25 Nis 2010

Ligin En Büyük Maçı; Galatasaray 0- Bursaspor 0

Seyrettiğim en büyük 0-0 biten maçtı. Ve bu sene Galatasaray'ın oynadığı en büyük maçtı bana göre. Büyük oyunun sebebi var tabi. Kendiliğinden oynanmıyor. Büyük futbolu büyük futbolcular oynar. Sezonun ilk yarıda oynanan Bursaspor maçından, Gökhan, Leo, Balta(sol tarafta değil ) 16 numara, Kazma Servet, Kewell(sakatlandı), Uğur yok. Ve oyun planı tamamen değişmiş. Bu değişim en çok Aykut'a yaradı. Hayatının en büyük maçını oynadı. Kurtarışlarını bir tarafa bırakıyorum, Aziz Yıldırım'dan özel prim alır muhtemelen ama ben topu oyuna sokuşlarına hayran kaldım. Ve şu ana kadar hiç sevmediğim kaleciye acaip sempati duyuyorum artık.

Oyun planı kaleciden başlıyor, kazmalardan arınmış defans kaleciden topu alıyor. Kabak belki Leo'ya patladı. O kazmalarla oynadığından topu istemiyorlardı. İstese ne yapacak, 5 metre isabetli pas atamayan futbolcuya bu kadar nasıl dayandı Reykart hayret.

Değişik duygularla izledim maçı. Ne yalan söyleyeyim kaçırdığımız gollere pek yanmadım. Hatta 16 numara girdikten sonra itiraf edeyim ki yenilmemizi istedim. Eğer yenilseydik cezayı ona kesecektim. Yine de kesiyorum, yine de söylüyorum o bile kesemedi Galatasaray'ın temposunu. Şu takım, bu oyun planıyla oynasa şimdi biz 10 puan fark atmıştık 2.ye.

Elano bu maçta bile sakınarak oynadı. Şunun şurasında kalmış 3 maç, umurunda mı ölüm kalım maçları? O Dünya kupasını düşünüyor, kazasız belasız kadroya dalmanın planlarını yapıyor. 70. dakika bizim herhalde değişiklik yapma istasyonuna varış saatimiz. O dakikada tren duruyor, içerdeki oyun ne olursa olsun değişiklik yapılıyor. Ne menem bir futbolcu olduğunu anlayamadığımız, yalvara yalvara kulubeye attığımız 16 numara oyuna giriyor. Takım, Bursa'yı boğmuş, 3 dakikada 3 net pozisyona girmiş, oyun forselenmiş. Dedik tren istasyona yanaştı, tren dediğimiz marşandiz, yük treni. Kargo değeri yüksek bir değer indiriliyor, mal bindiriliyor.

Aynı anda para verdik çöpe gitmesin hesabı, Jo oyuna alınıyor. Adam gol atsa bile ben şüphelenecem Erman Toroğlu gibi. Aleks'e kıyak olsun diye attı diyeceğim, iftira atacağım ama nerdeee? Nerdeyse giren golü çıkaracak. Takımın bu büyük temposunda Arda Turan'ın katkısız oyunu devam ediyor. Ne yapsın çocuk, onun da benim gibi kafası karışık. Bütün Galatasaraylılığımla eminim ki, eğer Fenerbahçe yenilseydi, bu takım Bursaspor'u hezimete uğratacaktı.

Bursaspor'a da helal olsun diyorum. Karşılarında sezonun en iyi maçını çıkaran bir takım ve hayatının en iyi performansını gösteren kaleci Aykut vardı. Bilmiyoruz, belki Aykut bir 5 sene daha kendini garanti altına almıştır. Kalan 3 maçta gol yesin ben ona hesap sorarım. Kalede bu şekilde duracaksa seneye de durabilir. İstediğim budur, topu en yakın adama aktar kardeşim,sonra kurtarabildiğini kurtar. Leo'yu deri ceketle tribünde görünce içim acıdı. Sen kalk İspanya liginde 10 sene aralıksız kaleye geç, burada maymun ol takımını tribünden izle.

Ah be Büyük Surinamlı, bu olup bitenleri daha önce niye ön göremedin? Nerden bileceksin, Türk Milli Takımının stoperleri bende diye sevinmişsindir hatta.  Yanındakiler de seni uyandırmadı, bilseler uyandırırlardı, ama o zaman da kendi aptallıkları ortaya çıkacaktı. Gökhan Zan tam Çanakkale Dardenel'e geri dönmek üzereyken Florya'ya aldılar deler mi sana bu adam kazmadır oynatma diye? Şimdi bütün futbolcuları tanıdın, eğer bu maçta Servet oynasaydı kesin yenilirdik diye ahkam kesmeyeceğim. Biz Servet'le şampiyon  bile olduk  ama şöyle bir oyun oynadığımızı hatırlamıyorum.

Artık biz de devre dışı kaldığımıza göre bütün sinerjimizi Bursa için kullanabiliriz. Fener 2 saat önce ne güzel dostane bir şampiyonluk maçı oynadı. Fark olsa Yılmaz Vural kabul etmezdi, zor kazanılmış süsü verilen bir galibiyetle 3 puan tereyağdan kıl çeker hesabı alındı. Bütün hafta boyunca çakma Barcelona ayarı verildi Kasımpaşalılara Onlar da hazır kritik olmayan bir maç yakalmışlar üstelik bütün gözlerin izlediği bir maçta normalde en azından beraberliğe yatmak varken kısa paslarla varyete çekmeyi yeğlediler. Bizim çaı hatırlayan vardır Kasımpaşa'da, son dakikalara önde giren Murat, tek başına 20 dakikayı çalmıştı. Bu maçta Valdez oldu, ayağıyla eliyle topu bir an önce oyuna sokup, bir an önce gol yemenin telaşındaydı. Guiza Galatasaraylı olmasa hezimet gelirdi. Cenk'de şunun şurasında futbolu bırakacak, sistemin ucundan yakalama ihtimalini çöpe mi atsın? Pisliğe taş atıp üstüne mi sıçratsın? Bu kafayla ben futbolcu olsam boş kaleye bile Fener kalesine gol atmam. Son 8 maç,7 si 1-0 bir tanesi 1-1 helal olsun nediyelim. Hile hurda, yalan dolan, sistem böyle çalışıyor. Her sene bir imalat hatası takım çıkıyor. Bu senekinin federasyonda dayısı, memleketlerinde kabadayısı(başkanı) olduğundan hala direniyorlar, ruhlarını teslim etmediler daha yüce Rabba. 9 canlı çıktı bu sezonun Anadolu beyi. Bu saatten sonra onların tek yardımcısı, ebedi dostları Ankaragücü olacaktır. Onun da tepesinde çöreklenmiş Fenerbahçeli  belediyecileri ne kadarına izin verir bilinmez. Futbolcularının delikanlılıklarına kalmış, bugünkü Kasımpaşalılardan umarım daha delikanlı çıkarlar.

Aslına bakarsanız çocuklar biz olamadık Fener'de olamasın derdindeysem şerefsizim. Bu Beşiktaş olacağına varsın Fener olsun derdim, ama iş Bursaspor ve gerçekten hak ettiler. Eğer futbolsever kararı diye bir merci olsa kesin şampiyon ilan edilirlerdi.

Bize geçmiş olsun, bu haftadan itibaren seneye oynayacak futbolcularla çıkalım, onlar belli değilse en azından seneye olmayacakları tatile gönderelim de boşu boşuna otel parası, yemek parası ödemeyelim.

Maçı televizyondan, şehir dışında kalabalık bir mekandan izledim. Bu yüzden taraftar hakkında bir şey yazamıyorum. Yanlız, beraber seyrettiğim Anadolulu Galatasaraylılar gerçekten saflar. Adamlar maça sadece o maç gözüyle bakmaya alışık olduklarından ince hesap içine girmiyorlar, hesap   kitap yok onların defterinde. Sorsan kim lider haberleri yok. Eminim tribünde, televizyon başında ah bi gol yesek diye yalvaran Galatasaraylı az değildir.

En azından tek de olsam, bendeniz.
Maçın en iyi adamı yine Lukas Neil'di, Hakan Balta, Mehmet Topal mükemmel oynadılar. Baros, Keyta iyiydi. Ve son maçlarda ki gibi 11. adam Sabri'ydi. Yeni damattan artık bir şey beklemeyelim, bırakalım çocuk balayına çıksın. Bursasporlu bütün futbolculara yürekten tebrikler, kalecilerine ve Ömer Erdoğan'a benden birer bonus. Yolları açık olsun, eğer lider girerlerse son maçta aralarında olacağım.

4 yorum:

Adsız dedi ki...

nazmi abi bu 16 numara gene oyuna girdi sinirim bozuldu macin tadi kacti bir adam bu kadar mi vurdumduymaz olur sahada cenaze eger rejkart bu adami gönderirse messi gsye gelmis kadar sevincem lanet olsun bu kazmaya ruhsuz capsiz tipsiz futboldan uzak kazma......

90 + 3 dedi ki...

elano ve sarp gibi adamlar ile seneyede devam etmeyiz umarım.
boşuna otel parası ödemeyelim lafı güzel olmuş.
naçizane maç yorumum http://doksanartiuc.blogspot.com/2010/04/galatasaray-0-0-bursaspor.html

Adsız dedi ki...

abi benim esas kokrum,caner'in gönderilmei.. vala caner, hakan baltadan daha aktif o kanatta..

Adsız dedi ki...

abi sana kötü bi haberim var,mustafa sarp önümüzdeki yıl kadroda tutulacakmış..