26 Ara 2009

İlk Yarı Karneleri Dağıtıldı,LEO FRANCO; 6

Arjantin'li, teknik, adının Aslan ve akıllarda kolay kalması sebebiyle, kafadan 2 kanaat not almıştır benden. Yıllar geçse de adı unutlmayacak olandır. İpten aldığı, ve ipe götürdüğü somut bir maç olmadı. Beklenenden çok daha fazla gol yemesine karşın, yediği gollerin çoğunda hatası yoktu. Önünde oynayanlarla gözü kapalı oynayacağı maçlara çıkarsa yiyeceği gollerin sayısı azalacaktır. İkinci yarıda çok daha iyi olacak, ben ondan gol bile bekliyorum. Ufuk'un performansını bilmiyor, Aykut'un biliyorum. Kalenin bankosudur.

SABRİ SARIOĞLU; 7

Bu sene futbolunun üstüne koyan, kendini aşan tek futbolcumuz olmuştur. Taraftarlığının verdiği gazla gereğinden fazla olan agresifliği, yerini, olgun sakin bir yapıya bırakmıştır. Duran topun başında pek göremedik, taca giden şutunu da seyretmedik. Yaptığı ortalarda gözle görülür bir isabet ve kalite var. Sağ kulvarda Keita ile beraber oynadıklarında kapalının önünde uzun zamandır göremediğimiz şeyleri gördük. Yolu düzgün, takımın bankosu.

SERVET ÇETİN; 2

Kaleciyle ve yanlarıyla olan uyumsuzluğu geçen sezondan daha beter bir şekilde devam ediyor. Takımın en çok isabetli pas yapan, en çok faul yapan, hiç sarı kart almayan futbolcusudur. Bu veriler bana berbat bir sezon geçirdiğini göstermektedir. Defans oyuncusu sarı kartlık bir hareket bile yapmamış demektir. Bırakayım girsin hesabı. Yaptığı risksiz, gereksiz geri ve yan paslar isabetli pas oranını yüksek tutmuştur. Maç sonu istatistiklerinde en çok koşanlarda ilk 5 de yeri vardır her zaman. Boş koşular, 20 defa kornere, serbest vuruşa gitse gidiş dönüş 2 km. yapar, herkesi kandırır beni kandıramaz. Benim derslerde kopya çekmek yok. O kadar kafaya çıkıp 1 tanesini bile isabet ettirememiştir. Benim gözümde sınıfta çakan bir futbolcudur. Sınıfın kalitesini düşürmektedir.

GÖKHAN ZAN; 2

Aslında 1 verecektim ama sakatlandı çocuk. Yazık düşene bir tekme de ben atmayayım. Beşiktaş'tayken bizim maçlardaki en güvendiğim futbolcuydu. Kayarak, yatarak topa girme özürlü, ya da yere düşerse kalkamayacağını bildiğinden hiç girmiyor. Topu oyuna sokma becerisi sıfırın da altı. Tek hüneri, timsah gibi hareketsiz durup rakibe arkadan uzun bacağını uzatıp topa dokunabilmesi. Dokunduktan sonrası allaha kalmış. Çoğu rakibe, orta sahadaki futbolcuların yükünü artıran kazma beklerden diğeri.

EMRE AŞIK; 7

bu yüksek notu oynadığı maçlar için değil, oynamadığı maçlar için verdim. Çünkü biliyorum ki, oynamadığı maçlarda eğer oynasaydı, belki daha yüksek puan alacaktı. Göklerin hakimi, kayarak topa girme riskini alabilen, başıma bir şey gelir, atılırım, kadro dışı kalırım kaygısı gütmeyen, sınıfın kabadayısı, hamisi, racon kesicisi. 50 yaşına kadar takımda kalsa itirazım olmaz.

HAKAN BALTA; 4

Takımın en sorunsuz bölgesi idi sezon başlarında sol kulvar. Geçen sene dökülen takımda yüksek notla sınıf geçen bir öğrenciydi. Güçlü fiziği, dikine attığı paslar, duruşu, heybeti, futbolu akılla oynaması sınıfta olması gereken öğrencilerden biri yaptı kendisini. Fosur fosur sigara içmesi ilerde başına iş açar, bizi ilgilendirmez ancak şimdilerde ciğere sorun yaratıyor sa alırız elimize cetvel, aç avucunu deriz. Soyadınla özdeşleşme diyorum kendisine, Caner son derslerde tahtaya Hakan'ın ismini yazmış ve yanında da yıldızlar çoğalıyor, haberi olsun.

UĞUR UÇAR; 5.5

Fazla bir şey diyemiyoruz öz evladımıza. Büyük bir sakatlıktan çıktı, sakatlığını unutup, oyuna devam etmesi kolay değil. Futbolunu geliştirmiş Sabri'yi yerinden oynatması da zor. Ancak, baş öğretmeni Surinamlı'nın olduğu bir sınıfın, her zaman çalışkan öğrencilerinden biri olacaktır. Yanlız okul olmadığı zamanlarda takıldığı yeri değiştirip, nargile içmeye ara verse kanaat notumuz artacak. Olur ya, öyle bir sınava girer de, tam sırat köprüsünde kalırsa işte o zaman Fenerbahçe'deki Melita kafede görünmeseydin kardeş deriz, bizden uyarması. Şu an taşıdığın ciğerler senin değil, biz senin ciğerlerini formayı taşıdığın sürece kiralamışız unutma sevgili kardeşim.

MUSTAFA SARP; 6.5

Geçer not vermemizin ilk sebebi, başlangıçta bu kadar oynayacağını tahmin etmediğimizden olmuştur. Hiç birimiz sınıfın esas oğlanı görmemiştik kendisini. Daha fazla not verecektim, yarım puanı son maçlardaki geri vitesi dolayısıyla kırdım. Aşırı heyecanlı, her topta olmak istiyor, yediğimiz gollerde duruş hatası var. Çabuk pas trafiğine giremiyor, şutlar isabetli değil. Yan ve geri pas yüzdesi yüksek. Galatasaray'ın gelecek yıllarda banko futbolcusu olmaz. Sanki sezonu kurtarmak için oynatılıyor gibi, diken üstünde 11. futbolcu olarak takılıyor. Topu oyna iyi sokan bir stoperle oynasa çok daha verimli olacak. Sınıfın iyi öğrencilerinden. Yıllığa adını yazdırması için çok daha önemli işlerde imzası olması lazım.

MEHMET TOPAL; 5

Her geçen yıl notunu düşüren bir öğrencimiz. Sınıfa aynı türden bir öğrenci geldiği için dengesinin bozulduğu görüşündeyim. Yurt dışına transfer( yurt dışı ne demekse anlamam ya?) söylentileri, sınırlı zekasını allak bullak etmiş olabilir. Futbolunu ilerletemiyor, yeteneği olmasına rağmen çok az şut atıyor. Takımda banko futbolcu olmaması, tedirgin oyun oynamasına neden oluyor. Surinamlı'nın eski günler hatırına oynattığını, yerine birini monte ederse ilk vazgeçeği futbolcu olduğunu düşünüyorum. Düşündüğümü de yazıyorum. Ben dışardan bir müfettiş olarak sınıfta Mustafa Sarp ve Mehmet Topal'dan birinin gereksiz olduğunu, hangisi fazla para ediyorsa satılması görüşündeyim. Bana sorarlarsa kanaat notumu Topal'dan yana kullanacğımı bilmesini isterim. Ne de olsa emeğimiz ona çok fazla geçmiştir. Sevgi emektir.

BARIŞ ÖZBEK; 6

Hakem maçı yarım saat uzatsa farkına varmayacak oyncumuzdur. Maçtan sonra bir maç daha maç oynansa Dünya Karmasında direk oynar. Kafası kopuk tavuk misali dengesiz bir yıpratıcıdır. Kendine aşırı güvenir, şut taca gidecekse bile vuracaksa vurur. Her girişi ölüm tehlikesidir. Sarı kartı varsa o saniyede oyundan alınması gerekir. Nerde oynatırsan oynar, aşırı enerjiyi kontrol altında tutabilecek bir hocası varsa ki- Surinamlı'ya bu konuda inanıyorum- gelecekte vazgeçilmez bir futbolcu olacaktır. Maç kadrosunda her zaman yeri vardır. Sonradan oyuna girdiği dakikalarda takıma katkıda bulunur. Gol yememek istediğin dakikaların imdat futbolcusudur. Benim güvendiğim adamlardandır, savunma hattının neferlerindendir. 2. yarıda çok daha fazla maç oynayacaktır.

AYHAN AKMAN; 3

Bu notu içimiz kan ağlayarak veriyoruz. Kaptanımıza, eski günlere, anılara saygımız sonsuz, ama ne yazık ki notumuz bu öğretim yılını kapsıyor. Kaptanlığının alınması ister istemez moralsiz yaptı kendisini. Dolayısıyla da formunu etkiledi. Çok formsuz, bu yüzden sorumluluk almıyor, geri pas vererek günü kurtarıyor. Menzilin sonuna yaklaştıkça ayrılık marşları çaldıkça hüzün kaplıyor dört bir yanı. Ama, Ayhan Ayhan'dır. Toparlar kurtarır kendini. Olur bir büyük maçı tek başına kopartır, bütün bir sezonu kurtarır. Kredisi kolay kolay bitmez. Surinamlı'da bizde vaz geçmeyiz. Bırakma kendini Ayhan.

AYDIN YILMAZ; 1

Bu yılın en büyük hayal kırıklığı olmuştur benim nazarımda. İlk çıktığı maçta vardım, son çıktığı maçı seyrettim. Poker suratlı çocuk, özel hayatında sorun olduğuna eminim. Arda'nın çalım atmasını ondan öğrendim dediği biri, 4 yılda 5 hocanın kendisine şans verdiği futbolcu kötü olamaz. Vitesi 2 den 5 alır, en kısa mesafede en çabuk hızlanan entersan bir futbolcudur. Çelimsiz bacaklarına rağmen inanılmaz sert şut atabilir. Ruhsuz, motivasyonsuz, umarsız bir stili var. Bence her şeye sıfırdan başlatmak lazım. Şimdiye kadar ki Aydın unutulacak, yok sayılacak, yeni öğretim yılında, sınıfa yeni katılmış öğrenci muamelesi yapılacak. Surinamlı'nın tornasından geçecek, saç stilinden, kıyafetine, takıldığı mekandan, takıldığı arkadaşlarına kadar her şeyde köklü bir devrim olmadan Aydın'dan cacık olmaz. Ha dediğimiz olur da cacık olursa, ben Barış Manço gibi hıyar olmaya razıyım. Aslantepe'yi yerinde oturtmaz. O halde fal bakalım kendisine. Ya takımın unutulmaz futbolcularından biri olacak, ya da Bank Asya'nın sıradan takımlarından birinin sıra altı futbolcularından biri.

ELANO BLUMER; 6

Tam notları yükselteceği, bildiği derslere sıra geldi, karneler dağıtıldı. Her Brezilya'lı futbolcu gibi futbolu bilen, tekniğiyle oynayan, ayağıyla beyini arasında fazla mesafe olmayan futbolcumuz. Brezilya milli takımının bankosu olarak gelmiş ve hala aynı görevdedir. Dünya'nın en büyük milli takımında Dünya Kupası maçları oynayacaktır. Top, 10 pasla, 5 adamla kat edeceği mesafeyi Elano'yla tek pasla kat etmektedir. Hücumun yığıldığı bölgeden, ters tarafa, geriden gelenin boş alanına topu aktararak en seri şekilde oynu yönlendirebilmektedir. Duran top ustasıdır. Takımdaki futbolcuları tanıdıkça üstüne koyacaktır. Galatasaray isminden, Avupa maçlarında ürkülmesine katkısı olacaktır. İkinci yarının ilk maçlarında büyük futbol bekliyorum, ligin sonlarına doğru ise, Dünya Kupasını düşünmesi dolayısıyla temkinli oynar diye de endişeleniyorum.

SABANI NONDA; 2

Şampiyonlar Ligi finali oynamış bir futbolcu için kötü demek, insafsızlık gibi. Ne var ki adam sakat, adeleleri o sıkı, heybetli vücudu zor taşıyor. Onun için yedek kalmayı dert etmiyor. Baros'un sakatlanmasına çok üzüldü. Foyası ortaya çıktı. Nonda'nı ayaklarında demir var, koşamıyor. Topu saklıyor diye övüyorlar kendisini. Ben ise sakladığı için kızıyorum. Topu niye saklasın ki? Açıkta olacak, hepimiz göreceğiz. Topla buluşamama ustası. Dikkat edin, geçmiş maçlara denk gelirseniz izleyin top nereye girmeyecekse Nonda orada siper alıyor. İlk geldiği sezondan daha iyi bir sezon geçirmesi imkansız. Attığı gollerin sayısı aldatmasın. Zayıf takımlara atılmış, nümerik değeri olmayan goller. Bazısı da'' al da at lan manda yiyeceğine'' cinsinden atılmış gollerdir. İstikbal göremiyorum, sınıfı geçemez.

KADER KEİTA; 8

Fantastik futbolculara torpil geçerim. Kötü bir hareketi olsa bile görmezden gelirim. Nasıl adam geçtiğini ağır çekim tekrarlarında bile çözemiyoruz. Geçemeyeceği bek yok. Sanki 2 den fazla ayağı var gibi. Hüseyin Bolt'la yarış etse kafa kafaya yarışır. Hatta işin içine topu soksak Hüseyin'e fark bile atar. Sahaları, futbolcuları, kalecileri tanıdıkça leblebi goller seyredeceğiz. Ben takla seyretmeyi yeğlerim! Dünya Kupasında seyredeceğimiz diğer futbolcumuz. Yeni stadımızın, yeni takımımızın en büyük futbolcularından biri olacaktır. İkinci yarı notu düşmez, Afrika Kupası maçları yüzünden devamsızlık yazacağız kendisine. Kulübeye yakışmaz. Futbolu sevdiren futbolculardandır.

ARDA TURAN; 9

Herşeyimiz, büyük Kaptanımızdır. Kimileri Elano'ya pas vermediğinden şikayetçi ama ben üstündeki aşırı yük yüzünden işi kendisi bitirmek istediğinden bencil davrandığını sanıyorum. Takımın hücum gücünün yarısından fazlasıdır. Atılan bütün gollerde vardır. Fantastik futbolcudur. Hakkında fazla şey yazmaya gerek bile yoktur. Galatasaray'ın ve sınıfın gözbebeğidir.

MİLAN BAROS; 8

Hücum denkleminin en önemli futbolcusu olduğunu yokken daha iyi anladık. Sakatlanıp iptal olana kadar ki gol ortalaması ile sonraki ortalama en büyük göstergedir. Gol atmadığı maçlarda bile atılan gollerin sebebidir. Tribünden sahaya bakarken, topu kaleyi gören gözlerin Baros'u görememesi büyük eksikliktir. Golden sonra yapılan anonslarda ismini özletendir. Vücudunun bütün uzuvlarıyla gol vuruşu yapabilen, eksikliği en fazla hissedilen futbolcumuzdur.

HARRY KEWEEL; 10

Elimizde 1o numaralı bir not bir taneydi. Onu da Kewell'e layık gördük. Bu 10 numara, sadece oynadığı futbolla, attığı, attırdığı gollerle ilgili bir not değildir. Hal ve gidiş notudur, adamlık notudur. Geçen yıl az daha Yaser'e feda edilip kaybedilecekken, bu sene zirve yapmıştır. Önü açıktır, daha ne kadar gidecek bilmiyoruz. Zulamızda 10.5 numaralı not da vardır. Dünya Kupasında oynayacak futbolcumuzdan biridir.Maçları küçük çocuklara ders nitelikte seyrettirilmelidir. Eğer vermiyorsa bütün takıma, şut çekme kursu vermelidir. Hagi'yi özleyenlerin özlem gidericisidir. Hep bizle kal Kewell.


SURINAMLI RİJKAARD; 5

Not tam ortada duruyor hocam. Sen de bizimle kal, yaşlan İstanbul'da. Biz nasıl tribünlerde yaşlanmışsak sen de kenarda yaşlan. İçerde neler oluyor bilemiyoruz, bize dışardan devrim yapılıyor gibi gelmiyor henüz. Maç bazında artı eksi yöndeki hoca yaptırımlarına alışmışız. Kusurumuza bakma bazen seni hatalı bile görebiliyoruz. Sitemlerimiz, kavgalarımız aşırı sevgimizdendir. Senden çok şeyler beklediğimizdendir. Biz çok Şampiyonluklar gördük, seninle daha önce görmediğimiz şeyleri görmek istiyoruz. Bütün takımları 1 kez seyrettin, ikinci yarıda gözümüz kulübede olacak.

BÜYÜK GALATASARAY TARAFTARI; 6

Tam 3 vermeye hazırlanıyordm ki son iki maçta kurtarma yazılılarından yüksek puan aldılar. Takıma katkı sağlamayan, rakibi ürkütmeyen, cehennemi cennete çeviren, sıkıcı, uzun ağır tezahürat yapan taraftar, son yılların en kötü taraftarıydı. Kapalı tribünün önüne yapılan cam paravan aktif unsurların öne çıkmasını engelledi. İlk sıradan saha görünmüyor zaten. Ötesi ultrAslan'ın bağırıcı tayfası kale arkasına geçti bu sene. Sayrantepe provası yapılıyor yani. Kapalı alt, lüks yapıldı, önlerden reklam panoları seyrediliyor, arkalardan kapalının tavanı üsütüne çöküyor gibi. Taraftarın tezahürat bütünlüğü olmadı. Çok sıkı içeri giriş denetimiyle, kapasitenin altında taraftar tribünde oluyor. Son maçlarda takımın oynadığı sıkıcı futbol, taraftara da yansıyınca ağıtlar söylenmeye başlanmıştı. Bu performans taraftar notunu düşürüyordu. Son maçlarda karşılıklı tezahürat bütünlüğü 90 dakikaya yayıldı.

Aslında taraftarın notu, takıma bağlı olarak artar veya eksilir. Coşan bir takımın taraftarı girdiği imtihandan muzaffer çıkar. Şahittir tribünler böylesi imtihan maçlarına. Belki de ilk yarıda taraftarın kötü not almasının sebebi, kritik maça çıkmamış oluşudur. Maçlar kızıştıkça durumdan vazife çıkaracak Büyük Galatasaray Taraftarı, gereğini yapacak, en büyük notu yine yıllardır olduğu gibi, bizlerden alacaktır.

Derslere girip de karne notu alamayan futbolcularden, LİNDEROTH için söyleyeceğim artık hiç bir şey yok. Adam olsa, ben hak etmedim para istemiyorum diyebilir, Galatasaray kendisine yine ödeme yapardı. Onun notunu gözümle veriyorum, benim gözümde değeri sıfırdır. Bizi büyük dolandırmışlardır, bilerek sebep olanları, zararın neresinden dönersek kardır demeyip, Acıbadem Hastanesi'ne ortak edenleri ben ve Galatasaray tarihi asla unutmayacaktır. CANER ERKİN, son ve sondan bir önceki oyunuyla sol tarafta oynayan futbolcuların kulağını çekmiştir. Tekniği, sürati, ve kendine özgü çalımları olduğunu ve portföyünde çok daha fazlasının bulunduğunu bizlere göstermiştir. Her ne kadar tek maçta not vermesek de, bizi baltalardan birinden kurtaracak potansiyeli olduğunu göstermiştir. İsmi, tipi, sevimliliği, genç oluşu, camia tarafından çabuk kabul görmesine neden olacaktır. İkinci yarı notu yukarılarda olacaktır.

10. yıla giriyoruz. Hepinize, hayatta tuttuğunuz takım gibi başarılar diliyorum. Yeni yılınız kutlu, gazanız mübarek, yolunuz ve bahtınız açık olsun.

5 yorum:

Ata İsmet Özçelik dedi ki...

Sadece Arda'ya verilen notu çok buldum ben olsam 5 verirdim, belirteyim. Neden diyenler olursa, Arda'nın 10 numara oynadığı hali de biliyorum ondan, bu sene en fazla 5'lik oynadı..

SEFA dedi ki...

Şİşire şişire patlattınız çocuğu şimdi gözünüz aydın(pokersurat) kulaklarınız da manisa(lı hakan balta)... AAAhhhh futbolu oynamadan taraftar olan o sahaların çamurunu tozunu yutmayıp hafızalarındaki baba topçuları bile unutan gönüldaşlarımız ahhhh.Yakıyorsunuz Galatasarayımızın önümüzdeki en az 10 yılını farkında değilsiniz siz ve sizin gibi tribündeki kardeşlerimiz.Şu resimden Sabri hariç kime renklerin sevdalısı diyebiliriz ki????

denaissance dedi ki...

Nazmi abi barışa ve elanoya 6 verdiysen ben gerisini okumam, kusura bakma..

sembolist dedi ki...

Arda'ya bu kadar yüksek bi not ancak ve ancak 'maç izlememek' gibi bir şeydir..Abi son 1 aydır yazdıklarını baştan bi okumanı tavsiye ederim..

YÜKSEL OSMANOĞLU dedi ki...

gene döktürmüşsün nazmi abi