8 Kas 2009

Hatice'nin Peşinde; Diyar 1- Galatasaray 2


Son lig maçında Galatasaray'ı hiç beğenmemiştim. Benden başka herkes iyi oynadığımızı söyledi, yazdı. Acaba bende her zamanki gibi bir anormallik mi var? diye Çarşamba maçını bekledim. Takım deplasmanda Dinamo'yu 3-0 la geçtiğinde de beğenmedim oynanan oyunu. Yazmadım maç yazısını, bekledim millet ne yazmış diye. Bana göre sezonun en kötü futbolunu oynamışlardı. Galibiyete limon sıkmayalımdı.

Haftaya Ercan yalama'sının küfürüyle girdik. Hatta Diyarbakırspor'a anında motivasyon şalışmalarını başlattılar. Akıllar Galatasaray'a bir çelme taktırmak üzerine çalışmaya başlamıştı.

Diyarbakır'daki Galatasaray maçının tansiyonu elden geldiğince düşürülmüştü. Muhtemelen bilet fiyatları pahalıydı, o yüzden maça ilgi yoktu. Halbu ki Diyarbakır'ın çoğu Galatasaray'lıydı.

Galatasaray'ın kötü oyunları devam ediyor. İddiamda ısrarlıyım, Gökhan ile Servet'le iyi oyun kurmamız çok zor. Nitekim bu maçta ilk defa kaleciyi hiç beğenmedim. Demek topu bize verme diyor bizim stoperler. O da bu maçta bütün topları sıradan küçük takım kalecileri gibi degajlarla oyuna sokmaya çalıştı. Tabi ki çoğunda sokamadı.

Barış Özbek, arı gibi çalışarak formayı kaptı. 3 maç üst üste oynama lüksü bize pahalıya patlayacaktı az kalsın. Surinam'lının takıma ve lige tam konsantre olabilmesi için bir sezonu geçirmesi gerekecek. Hoca'nın elinde bir şablon var, isimler yeri boş. Oraya maçtan maça isimleri yazıyor, oyunu planlayıp idare ediyor. Oynattığı takımdan da planlarına uyulmasını bekliyor. Kara Şimşeğe Fener maçının devre arasında söz geçirememişti, bu maçta da Barış'a. 70. dakikada klasik oyuncu değişiklik dakikamız. Barış çıkacağını anladı, en iyisi ben kendim çıkayım, taraftarın yüreğini ağzına getireyim dedi. Sarı kartlı futbolcu, topa bilerek elle dokunuyor, biz ne yazalım bu konuda? Çevik ama akılsız futbolcumuzu neremizde saklasak.

Elano Blumer, Mustafa Sarp'ın olmadığı bir takımda vasatın altında bir takımla oynanan maçta yedek kulübesinde oturuyor. Sen kalk Brezilya milli takımında oyna, maçın son 5 dakikasında fasülyeden oyuna gir. Uyum sorunu falan palavra, Surinam'lının sisteminde bu futbolcuya, yer ve ihtiyaç yok. Biz boşuna beklemeyelim Blumer'i. Oynayacak olsa oynatırlar, demek yereli değil.

Baros'un sakatlığının en fazla Nonda'yı üzdüğüne eminim. 2 maç daha oynasın Manda Yiyicisi'ni yok sayabilirsiniz. İhtiyaçtan oynayan adamımız, sakatlanıp oturacak. Sakatlanmamak içinde aynı böyle oynayacak, daha doğrusu oynayamayacak. Bereket derbiler atlatıldı, hatta Keita'nın yokluğu da kayıpsız geçildi. Kaleci ceza sahası dışında elle oynadı, top Nonda'nın önüne düştü, beyin sıfır ilerlese boş kaleye doğru yürüyecek, Ata Demirer'lik yapıyor ''amaaan işim yok 5 metre koşacamda ne olacak, iyisi hakemden serbest vuruş dileneyim''

Maçın sonlarında Diyarbakırspor ilk kez gol pozisyonuna girdi. Mendoza ilk devre gereğinden fazla koştuğundan dermansız vuruşu Leo'nun şaşkın bakışları arasından dışarı gitti. Sabri'nin gol çizgisinde durup da bu pozisyona ofsayt istemesi ilginçti.

Takımda Kewell, Topal ve biraz da Arda dışındakiler keyifsiz bir maç izlettirdiler. 10 kişi kaldıktan sonra koskoca Galatasaray'ın tek bir pozisyon bile üretememesi ileriki maçlarda başımızı ağrıtacak. Galip gelindikten sonra iyimser taraftarlar için sorun yok, ancak benim gibi iyi oyun peşindekileri tatmin etmez. Dün Beşiktaş'ın sıçan gibi sinmiş futbolunu seyrettikten sonra, bizim de son 20 dakikada mecali olmayan bir takımdan bile korkarak maçı bitirmemizi ben içime sindiremedim.

Arda'nın gol atmasını çok istiyordum, umarım morali havası yerine gelmiştir. Arda tamamdır, artık çıkışa geçmiştir, Topal tamamdır, geçen maçla beraber çıkıştadır. Ancak Ayhan'daki irtifa kaybı devam etmektedir, son yılların en kötü futbolunu oynamıştır.

Oyun kurucusuz, orta saha kalabalık, gol yememek birinci vazife, nasıl olsa atarız ana felsefe. Netice tamam, nerdesin Hatice? 3 maç 3 galibiyet, oyun? önemli değil, 3 puan olsun bizim olsun! Ben başka alemlerdeyim beni tabela kesmez, hatta bana göre bu gece maç berabere bitti. Fazladan 2 puan yazdılar. Bu hafta maçlar yok, daha sonra da en güzel maçımızı oynayacağız-Beşiktaş Fenerbahçe maçını- lider çıkabiliriz yani.

Ne yapalım futbolumuz bu kadar işte.

Hiç yorum yok: