15 Kas 2009

Elano Blumer


6 gün önce Diyarbakır'da oyuna 5 dakika kala giren Elano, dün akşam Brezilya Ulus takımında banko oynadı. İnanılır gibi değil, bir futbolcu Brezilya takımında tek bir maç yedek bile çıkmış olsa bu futbolcunun Galatasaray'a gelişinde, binlerce taraftar tarafından hava alanında olurdu.

Diyarbakırspor maçında son dakikalarda niçin oyuna girdi belli değil. Acaba Surinamlı ne dedi onu oyuna sokarken? Elano oynayacak mı?, oynamalı mı? Hele ki dün akşamki maçtan sonra taraftarın kafası karışık. En önce biz karıştıralım bakalım kafamızı, şu kısa zaman zarfında oyun yapısını tanıyabildiğimiz kadarıyla Elano'ya yer bakalım.

Benim tezlerim aynı, stoperleri Gökhan ve Servet olan takımda Elano banko oynayamaz. Oynarsa o maçtan hayır beklemeyin. Üstelik golcü Nonda ise berbat bir maç çıkartır Elano.
Kalın
Stoperler cepheden gelen hava toplarında iyiler, fakat bu topların çoğu zaten tehlike bile olmaz. Yanlardan gelen toplarda da çoğu zaman vurduruyorlar, giren giriyor, girmeyen unutulup gidiyor. Topu oyuna sokma becerileri sıfırın altı. En fazla yanlara, rakip en az 20 metre mesafedeyse verebiliyorlar. Çalım atma hünerleri yok, yatarak kayarak top çıkaramıyorlar. Servet hızlı adamları kalçasıyla durdurabiliyor ancak. Biraz uyanık futbolcu arkadan dolanarak topu kapıyor. Duran toplarda ileri çıkmaları tehlike yaratmıyor rakip kalede. Bu topların çoğuna vuramıyorlar, vurdukları da meydanda zaten. Kaleciyle paslaşıp oyuncu eksiltme işini de yapamıyorlar. Kısaca ne yap(amadı)kları puan cetvelinde yazıyor.

Surinamlı daha fazla gol yememek için mecburen orta sahaya fazladan bir adam koydu son maçlarda. 3 dandik maça çıktık, bir gol yedik. Başka da pozisyon olmadı, bu durumun defansın başarısı mı, rakibin kötü oyunu mu olduğunu ilerleyen maçlarda göreceğiz.

Defans bloğunun ahvali böyleyken, orta sahada 3 oyuncu barındıracak iseysek ve gol atması için Manda Yiyicisi'nin kımıldamasını bekleyeceksek, Elano'ya bu takımda yer yok. Arda'yı oturtacak halimiz olmadığına göre, biz kötü oyunlarla galip gelerek idare edeceğiz.

Başka altarnatif yok mu? var. Ve mutlaka olacak göreceksiniz. Devre arasında mutlaka oyun kurucu teknik bir stoper alacaklar. Alamazlarsa da tam kazma iki stoperle oynayacaklar. Gözünü budaktan sakınmayacak, ileri hiç çıkmayacak, yerden havadan savaşacak, rakibe top göstermeyecek 2 kişi oynatabilirlerse o zaman orta sahada bir lüksümüz olacak, o lüks mevkiye de Elano'yu yerleştireceğiz.

Yani ben savunmada Servet ile Emre Aşık'ın oynamasını daha evla görüyorum. Ve formülü yazıyorum, maçlar oynandıktan sonra açar bakarız.

Servet-Gökhan-Elano-Nonda aynı maçta ilk 11 de oynayamazlar.

Galatasaray'a gelebilecek en büyük hoca gelmiştir. Belki bu seneyi takım kurmakla geçiriyordur, ama benim bildiğim, inandığım, güvendiğim Surinamlı, en kısa zamanda savunmada teknik bir adamı oynatacaktır. Nasıl ki Sabri'yi Cafu yaptı, belki Semih, belki Topal, belki hiç ummadığımız birini Popescu yapacaktır. Bakmayın siz maçlardan sonra iyi oynadık dediğine. Oynatabileceği oyun bu olacaksa buralarda bir dakika durmaz.

Topu en az enerjiyle Elano'ya, Arda'ya ulaştırabilirse, Baros'la beraber takım Aslantepe'ye aslan gibi taşınır, her maçını da 50.000 kişi seyreder.Bekleyip göreceğiz.

5 yorum:

Kapali Ust dedi ki...

Dün benzer bir yazıyı Brezilya maçı öncesi kendi blogumda yazdım.. Elano şu an formsuz değil Barossuz.. Artı Türkiye'de hakemlerin çanak tuttuğu sert futbol.. 2. yarı Baros'un sakatlıktan dönmesi ve Türkiye'ye alışması ile birlikte gerçek Elano'yu seyredeceğimize inanıyorum. Yeter ki biraz sabredelim, yamyamlara yem etmeyelim..

Adsız dedi ki...

Üslubün daha hafif olmalı. Surinamlı gibi ifadeler hoş değil. Sanki ülkesini küçümsemiş gibi oluyor. Elbette karar senin, okuyup okumamaktaki karar ise bizim

Çok yakın bir dost....

Adsız dedi ki...

BENCE gereksiz bir futbolcu sistem oyuncusu degil kosmuyor her oynadigi maci seyrettim top karsi kaleydeyken hakem bile geri dönüyor onu tutan defans oyuncusu hucum icin karsi kaleye geliyor elano yok daha kosmuyor nerdeyse yürümüyor gs icin rejkartin total futbolcusu degil bence dünya kupasindan sonra satilmali yoksa lincoln 2 faciasini izlerizz ki eminim satilacaktaa....

Genç dedi ki...

ilk adsız,

burada Surinamlı ifadesi ülkesini küçümsemek değil, aksine yüceltmek için kullanılıyor. yan taraftan rijkaard etiketine tıklarsan, "bu blogda bundan sonra rijkaard için surinamlı denecektir" ifadesini göreceksin, sebebi de o yazıda açıkça yazıyor..

Onur dedi ki...

abi bir haftadır kafa patlattığın hadise linderoth + 2 transferle çözülür. 1 tane savunmaya 1 tane de forvete. aslında forvete bence gerek yok. keita forvet oynar. yeter ki öliberoda topu ezmeden top yapmayı bilen bir linderoth olsun.