14 Mar 2009

Tartışma Bitmiştir


Spor kamuoyunda sürekli polemik konusu olan en çok taraftar kimde sorusu yanıtını buldu... İşte ortaya çıkan çarpıcı tablo...
Her 10 kişiden 6’sının takım tuttuğu Türkiye’de, eğitim ve sosyoekonomik statü anlamında en zengin taraftar Fenerbahçe’de. Taraftarların yüzde 42’si kadın. En çok taraftar ise Galatasaray’da.
Türkiye'de çok geniş kitlelerin tutkusu olan futbol; kulüpleri, oyuncuları ve yöneticileriyle hep gündemde. Taraftarlar arasında polemik konusu olagelen soruları AGB Nielsen Media Research, 15 bin kişiye sordu. TGI Türkiye Araştırması'na göre, en çok taraftar Galatasaray'da. Ancak eğitim düzeyi ve sosyoekonomik statü olarak bakıldığında ise Fenerbahçe bir adım öne çıkıyor.
Araştırmaya göre Türkiye'de 15 yaş ve üzeri kent nüfusunun yüzde 60,9'u bir futbol takımı tutuyor.
Taraftarların yüzde 57,3'ü erkek, yüzde 42,7'si ise kadın. En çok taraftar ise Galatasaray'da. Taraftarların yüzde 39,3'ü Galatasaray'ı tutuyor, yüzde 32,1'i Fenerbahçe'yi, yüzde 17,8'i ise Beşiktaş'ı.
EN AZ ÜNİVERSİTE MEZUNU GALATASARAY'DA
Taraftar eğitim düzeylerine göre dağılımda ise Fenerbahçe liderliği ele geçiriyor. Taraftarları arasında en fazla üniversite mezunu bulunan kulüp yüzde 11 ile Fenerbahçe.
Fenerbahçe'yi yüzde 10,3 ile Beşiktaş ve yüzde 9,6 ile Galatasaray takip ediyor.
Taraftarlar arasında ilkokul mezunu ve eğitimsiz gruplara bakıldığında, Beşiktaşlı taraftarların yüzde 40,37 ile ilk sırada olduğu görülüyor. Beşiktaş'ı yüzde 39,35 ile Fenerbahçe izliyor.


Sosyoekonomik statüye göre en fazla taraftarın düşük eğitim ve gelir düzeyindeki C2 grubunda kümelendiği dikkat çekiyor. Taraftarın yüzde 37,5'i C2 sosyoekonomik statü grubunda.
Takımlara göre dağılımda ise Fenerbahçe yüzde 22,7 ile taraftarları arasında en fazla AB statü grubu barındıran kulüp. Fenerbahçe'nin ardından yüzde 22,2 ile Beşiktaş geliyor. Düşük sosyoekonomik statüler olan C2 ve DE grupları birleştirildiğinde ise yüzde 50 ile Galatasaray ilk sırada yer alıyor. Galatasaray'ı yüzde 39,2 ile Beşiktaş takip ediyor.
YENİ KUŞAKLAR GALATASARAYLI GELİYOR
En fazla genç taraftara sahip olan takım Galatasaray. 15 ile 24 yaş arasındaki taraftarların hangi kulüpleri tuttuğuna bakıldığında yüzde 34,8 ile Galatasaray liderliği elinde tutuyor. Fenerbahçe ve Beşiktaş ise yüzde 20'ler seviyesinde. Kadın taraftarı en az olan takım yüzde 42,7 ile Beşiktaş. En fazla kadın taraftar ise yüzde 45,3 ile Fenerbahçe'de.İnternethaber

Not benden; Zenginlikte arkadayız, buda bizim şeref madalyamız olsun.

5 yorum:

Adsız dedi ki...

her şey açıklanmış abi daha ne denir ölümüne GALATASARAY

sembolist dedi ki...

her girdiğim ortamda,okulda,kahvehanede vs. Galatasarayın çok baskın bir taraftar saysı var.Bu da cilası olsun:)))
GE-Lİ-YO-RUZ(kadıköyü boşaltsınlar)

memo dedi ki...

fenerbahçe'nin üniversite mezunu taraftarı olması çok normal çünkü pek çok çocuk 2000'den sonra Galatasaray'lı oldu ve hala daha okuyoruz :))

10 sene sonra yapsınlar bu anketi, o zaman sonuçlar çok değişir :)

kapalıtayfası dedi ki...

Ankete birde şu noktadan bakmaya çalışın,Fenerbahçeyi tutanların yüzde 4'ü hiç okula gitmemiş kesim.Galatasaray'da bu rakam yüzde 2.Bu noktadan bakarsanız kara cahillerin bir çoğu Fener'i tutuyor.Ben bu araştırmaya pek doğru bulmuyorum.5 sene kadar önce Kadıköydeki bir fener maçı sonrası tutklanan 15 Galatasaraylıdan 14'nün üniversite mezunu birinin lise mezunu olması tutuklanan Fenerliler arasında en tahsilllisinin lise mezunu olması neyin göstergesidir.2007 de Alisamiyen stadında oynanan ve ceza alan,bir süre içerde yatan taraftarların hepsinin üviversite mezunu olduğunu hatırlatmak isterim.3büyüklerin kapalı tribüne bakın en çok üniversiteli nerede daha iyi anlaşılır

Adsız dedi ki...

KESİN OLAB BİRŞEY VARKİ GALATASARAYIMIZIN SON 20 SENDEKİ HEM AVRUPA HEM TÜRKİYEDE KAZANDIGI BASARILARLA TARAFTARIMIZIN EZELİ RAKİPLERİMİZE GÖRE ÇOK DAHA FAZLA ARTIŞ SAGLADIGIDIR VE SON 10 SENEKİ BÜTÜN ANKETLERDEDE GALATASARAYIMIZIN TARAFTAR ANLAMINDA 1. SIRADA OLDUGU GÖRÜLMEKTEDİR