6 Nis 2014

Mancini'nin Zarı 7-7 ve Elveda Büyük Galatasaray Taraftarı; Galatasaray 1-0 Fenerbahçe

Eğer Büyük Galatasaray Taraftarı, kendini feda edip maçı tek başına oynamasaydı, eğer büyük Felipe Melo, ikinci yarı hakemin odağı ile merkezi arasına girip görüntüsünü küçültüp atılmayı geciktirmeseydi, Muslera maça tam konsantre olmasaydı, bu gece Arena'nın namusunu teslim etmiştik.

Bu Burak Yılmaz'a, bu avukatlarına alacağı tazminatı hesaplatan Mancini'ye, bu ortalamasından 200 metre daha fazla koşmak zorunda olan Ayı Eboue'ye rağmen maçı, daha doğrusu El Sikko'yu kazanmışsak, futbolun Gök Tanrısına dua edelim, sevincimizi abartmayalım. Aynı oyunu Kadıköy'de biz oynasak bu maç en az 4-0 yenilmiş olurduk. Aldığımız bu galibiyete yukarıdan 2, aşağıdan 3 puan verdiler. Velev ki puan farkı bu kadar açık olmasaydı, biz bu maçtan 2 puan almış sayılacaktık.

Şimdi yenen, yenilen maçın hakemine saldırıya geçmiştir bile. Ben geçmiyorum. Bu kadar kötü niyetli futbolcular varken, hakem Peygamber olsa ne yazar? Takımlar sahaya çıkarken gördünüz değil mi, televizyon başındakiler. Emre bile ne kadar sevimliydi. İşte ben bu yüzden artık dayanamıyorum ve bu son maç yazım olacak. Sahada bir birini gırtlaklayan futbolcular, muhtemelen bu gece aynı mekanda eğlenecekler. Beni 45 sene sömürdüler, artık bu soytarılığın içinde yokum sistemden çıkıyorum.

Burak Yılmaz sonunda Selçuk İnan'ın mezarını kazdırdı. Her hareketi faul, her pozisyonu ofsayt, Galatasaray bugün 11 kişiyle oynamadı, top bizdeyken rakip 12 biz 10 kişiydik. Ofsaytta olduğu için en az 5 gol pozisyonu olacak pas atılamadı. Faul yapmasa belki kendiliğinden gelişecek pozisyonları harcadı. Ve bunu hocalar ısrarla görmeyerek, bizim aklımızla alay ediyorlar. Burak yerine Yekta olsa şimdi çoktan PTT ligini boylatacak olanlar, neme lazım, zengin Burak'la papaz olmayalım da, Galatasaray ne sonuç alırsa alsını tercih ettiler. Eğer bugün Burak Yılmaz oynamasaydı biz hele maçın başında öne geçmişken, taraftar ayağa kalkmışken 6-0 ın altından kesin kalkardık, hem de Hoca görünümlü atkılıya rağmen.

İlk yarım saat sonunda rakibin en önemli futbolcusu atılmış, oyun ve pozisyon üstünlüğü sende, galipsin, taraftarın sesi kısılmış, sırtında bir hezimet kamburu var ve senin için hiç bir şey olmamış gibi maça devam ediyorsun. Yekta'yı çıkarıp Umut'u alsan farka gideceksin. Sen hücum etmediğin sürece rakip isterse 9 kişi kalsın ne fark eder. İt gibi koşturup rakibi %10 fazla koşmaya zorlasan son 20 dakikada ecel terleri dökmezsin. Ama var tabi taktiği, bunlar İtalyan Catanacio'nun mucitleri, gol yememe üzerine en büyük Hocalar İtalya'dan çıkar. Yat 1-0 ın üstüne. Koskoca Galatasaray, hezimete gitmek için hezimet yemeyi göze aldığı için koskoca oldu. Siz sıçan gibi oynatın, gol yemeyin diye küçülecek değil.

Son 30 saniye kala oyuncu değiştiriyordu, bize de yarım dakika kazanmak için sokuyorum demişti. Biz mazereti, kabahatinden büyük diye hırlarken, aynısını bu maç yaptı. Takımı 20 dakika kala geriye çekti, her Galatasaraylının atılacağına bahis oynadığı Melo'da atıldıktan sonra, üstüne üstlük çok iyi bir maç çıkarmasına rağmen, öldürücü 2 hata yapan Semih'in konsantresi bozulmuşken, Fenerbahçe'de biraz hareketlenme olsa 1-1 içten bile değildi. Bu durumda bile 30 saniye kala adam değiştirdi. Yani düşüncesi sahaya, hakeme yansımış olsa o yarım dakika kimin lehine çalışacaktı? Bu kadar salak olmadığına göre Galatasaray'ı dolandırmaya oynadığı kesin, verin A2 takımın başına siktirsin gitsin şerefsiz.

Selçuk bu senenin belki de en iyi oyununu oynuyordu. Ne oldu henüz anlamış değilim, kenardaki yaratık, ısrarla Galatasaray'ı bu maç kazandırmamaya çalışıyordu. Mektup gecikince belki de bağırarak haberleşiyordu bu maç. Kim bilir ne geri zekalılık yaptıracaktı ki kaptan sahadan çıktı. Şimdi forma edebiyatı yapanlar da çıkar. Eğer Selçuk, Mancini'nin yaptırmak istediği bir şeyi yapmak istemediği için çıkmışsa helal olsun. Biz 50 tane Mancini buluruz, ama şu alt düzey futbolcuların Abdurrahman Çelebi sayıldığı ülkemizde Selçuk klasında kaç futbolcu var? Bu sene Selçuk kötü oynadı görünmüşse bunun sebebi Burak'tır. Onu kurtarmak için kendini yaktı, daha önceki maçlarda uyarmıştık.

Mancini ısrarla gele atmaya çalıştı, ama işte dedik ya, Taraftar ve Melo böyle istedi. Zarı 7-7 geldi. Ama bu zar maçı kazansa da turnuvayı kazanmaya yetmedi.

Bu maç yazısı benim yayın hayatımı noktaladığım maç yazısıdır. Rezalet ötesi futboldan sonra teselli bulduğum tek şey, tabela değil, Fenerbahçeli futbolculara Arena'da şov yaptırılmamış olmasıdır. Sebebi de taraftardır. 5 senedir her maçı yazdım, maçların dışında da ilgilendiğim her şeye bulaştım. Yazdıklarım Galatasaray taraftarına arşiv olsun. Hiç bir hakkı mahfuz değildir. Haklarında çok kötü yazdıklarım da oldu, çok iyi yazdıklarım da. İyiler övünsün, kötü yazdıklarım yok saysın.

Ülkemiz bir gün huzur ve barışa kavuşur elbet. Sahibi kamu sayılan bütün kurum ve kuruluşlar hilelidir, başlarında hak etmeyenler vardır. Futbolumuzu yönetenler ise bu ülke futbolunu pisletenlerdir. Eğer bir gün ülkemiz gibi, futbolumuz da temizlenir,maçlar delikanlıca oynanır, her takım hakkına razı olur, futbolumuzu kirletenler ortalıktan yok olursa tekrar dönerim. Umarım ömrüm vefa eder.

Beni tanıyan tanımayan, herkesi, Galatasaraylılığımın olanca ateşiyle kucaklaıyorum, ELVEDA

15 yorum:

Adsız dedi ki...

Tanımadan sevdik.
teşekkürler, saygılar.

Adsız dedi ki...

hocam nolur gitme, 28 yaşındayım öğretmenim şırnakta yaşıyorum, her hafta yaptığım en güzel etkinlik senin yazılarını okumak ve analizlerini çevremdekilere anlatmaktı, yemin ediyorum sen gidersen hayatımdan çok büyük birşey eksilecek, lütfen gitme..

Adsız dedi ki...

Seni bu sene tanıdım.Yazılarını severek okudum ve gercekten futbolda bazı konularda ufkum açıldı.Son dediğin biraz zor bu devam böyle gider olan taraftarlara olur.Hadi yolun açık olsun güzel insan

Arda Girit dedi ki...

Çok sevdik seni abi çok...

Adsız dedi ki...

Nazmi Abicim yenildiğimiz ya da puan kaybettiğimiz hafta boyunca hiçbir spor sitesine girmezken bir tek senin sayfana girip maç yazılarını okuyarak teselli buluyordum.Eğer bizleri bırakırsan gerçektende doldurulmaz bir boşluk bırakırsın ve lütfen kararını gözden geçir.Not:Kazandığımız haftalarda da ilk seni okuyorum yanlış anlama sadece puan kaybettiğimiz hafta değil...

zachpaulsen dedi ki...

Teşekkürler Kaptan,

Yıllardır duygu yüklü yazılarını okurken kaç kez ağladığımı kaç kez gözlerimin dolduğunu hatırlamıyorum. Senin Galatasaray'ı sevme şeklinde kendiminkini gördüm hep. Coşku dolu, bazen hoyratça, irrasyonelce, delice, öfkeyle, hınçla, hırsla, özlemle, bütün hücrelerinde hissederek ama kalpten, içten çok kez de çocukça. Biz Galatasaraylılar başka severiz Galatasarayımız’ı.
Hiçbir sevgiye benzemez sevgimiz. Ne anaya, ne sevgiliye, ne evlada, ne dosta, ne tabiata duyulan sevgi gibidir bizim sevgimiz. Belki de hepsinden azar azar vardır içinde ama bambaşkadır. Küseriz, kızarız, ama istesek bile bazen, asla silip atamayız. Benliğimize işlemiştir, patolojik bir sevdadır bu. Hasta eder, sinir eder, bazen de öyle hissettirir ki sanki dünyanın en mutlu mahlûkatı sensindir. Popescu ile birlikte vurursun o topa sonra da ağlarsın o stadyumda onca insanla birlikte. Üzüntüsü de kederi de başkadır bizim sevdamızın. Anlayamaz kimse ancak bir sevdalı anlar.
Kalemine sağlık Nazmi Abi. Teşekkür ederim.
Sevgiler, hasan.

Adsız dedi ki...

2007'den beri okuyorum yazılarını. Koca adam olduk halen okuyorum, gs'yi senden öğrendik nazmi abi gitme... Galatasaraylılığı sana açıklamaya haddimiz yok, herkes gider fedakar taraftarlık kalır demedin mi ?.

Adsız dedi ki...

Sistemden çıkıyorum diyebilirsin. Maçtan bahsetme o zaman; gündem konuş seçim konuş ne bileyim fetva ver, yaz bişeyler aga. Seni okumak ayrı bir keyif veriyor. Her yazdığın felsefen gibi mahalle takımı saflığında.. Gitme aga.

Adsız dedi ki...

Nazmi abi naz yapıyor. öyle kolay kolay gitmez. yani gitmez herhalde umarım :))

Orkun dedi ki...

Abi büyük adamsın. Yüzyüze gelmedik ama Galatasaray konusunda en büyük arkadaşımsın. Spor yazarlarından önce seni okuyordum. Kırılıp gitmekte çok haklısın ama gitmesen iyiydi be abi. Ben her hafta sayfaya gelip kontrol edeceğim yazdın mı diye.
En derin saygılarımla

Adsız dedi ki...

Yine baktim yoksun...
Özlettin be abi takimimiza yakismayanlar hakkindaki yorumlarini.

Adsız dedi ki...

Arada bi olduğu gibi tekrar geleceğim ve yeni yazıların varmı bakacağım. Bekliyoruz sessizce...

www.propvpserverlar.com dedi ki...

iyi site

Adsız dedi ki...

bu akşam ziraat ibrik kupası var. çok da değilinecek bir final olmasada maç sonrası gelip yorumunu okumak için geleceğim abi

Adsız dedi ki...

Ülkem ağlıyor reis. Söz sırası sende..