14 Mar 2008

Ateş GüneşGalatasarayın ilk üyeleri 1930 lu yıllarda yeni yeni fosilleşmeye başlamışlardı. O yıllara kadar sadece lisede okuyanlar futbol takımında oynayabiliyorlardı. Mahalleden biri bile eğer lisede okumamışsa oynayamazdı. Öte yandan Fenerbahçe ve Beşiktaş istediği futbolcuyu oynatıyordu. Beşiktaş misal Kuva-i Milliye'nin Kartallı kahramanı Kazım'ı oynatabiliyordu. Galatasaray'ın ilk fosillerine direnen Yusuf Ziya Öniş dışardan adam alınması için baskı yapıyordu. O zamanda Divan nuh diyorduda peygamber demiyordu. 1933 te ayrıldılar Galatasaray'dan, Ateş Güneş adı altında yine sarı kırmızı bir takım kurdular. Anlayana ders vereceklerdi ve de fazlasıyla verdiler. Gittikçe güçlendiler va çok evdileri Galatasaray'a en büyük hezimetleri tattırdılar. İstanbul liginde şampiyon oldular ve bir gün, bir Galatasaray maçından sonra ağlayarak takımı feshettiler, ortadan kayboldular. Galatasaraydan koparak ortalığı yakan ateş, kavuran güneş öyle bir battı ki, hala doğmadı.

Şimdilerde de aynı hava var sanki. Ama ayrılmak olmaz, mevzuat uygun değil zaten. Çok yaşlı üyelerimiz var, ellerinden gelse yabancı futbolcu aldırmazlar, Liseden olmayanı tribünde taraftar bile yapmazlar.

Ama bir taraftanda örneği varmı acaba, dünyanın en büyük lise takımı her halde bizizdir.

3 yorum:

Adsız dedi ki...

ben 1933 te ateş güneşe katılmış ve bitişine kadar bir çok zafer yaşamış ateş güneşli murat özpoyrazın torunuyum.Şu anda hiç bir kaynakta dedemin izini bulamıyorum.Bir Türk ligini bu denli kasıp kavurmuş bir takım nasıl tarihten silinmiştir anlamış değilim

Adsız dedi ki...

silmişlerdir tarihten. atatürk ateş güneşi çok desteklemiş ama bir süre sonra kendi kendilerini feshetmişler. devam etselerdi bugün galatasaray beyoğluspordan hallice bir takım olurdu. bu monşerlerin hiçbirini de piyasada göremezdik.

Adsız dedi ki...

Şampiyonluk başlangıcına hala 1923 değil de 1959 yılı diye bakılırsa,Türkiye şampiyonluğu yaşamış ne Güneş'lerin, ne Muhafızgücü'lerin,ne Harpokulu'ların,ne Ankara Demirspor'ların ne de Eskişehir Demirspor'ların adı anılmayacak.