24 Mar 2017

Eskişehirspor; Büyük Boy Baş Altı Takımı


Bir zamanlar en büyüklerdi, estiler.

Öyle kavak yeli gibi, Bodrum meltemi gibi değil çocuklar, kasırgadan beter estiler. Burhan'larıyla, Kamuran, Fethi, Şevki, Ender'leriyle, İsmail'iyle bir destan yazdılar. Ulusal takıma en çok oyuncuyu onlar verdi, 40.000 kişilik Mithat Paşa Stadyumu'na 30.000 kişiyle Kırmızı Şimşek çaktırdılar. Galatasaray'a Fenerbahçe'ye gider yapan ilk Anadolu takımı oldular.

6 yıl hüküm sürdüler. 3 ünde direkten dönüp 2.oldular. Bırakmadılar, diğer 3 sezonunda da 3. oldular. Kanıma dokunuyor, ülkenin ilk 20 takımına giremeyecek olan Beşiktaş'ın tepemize karga boku gibi sıçmasındandır bu yazdıklarım. İnanmayın, Eskişehirspor, Beşiktaş'tan fersah fersah büyük takımdır. Ülkemizin büyük boy başaltı takımıdır, Vefa gibi, Göztepe gibi, Alibeyköy Adalet gibi,

Özel trenlerle gelirlerdi Haydarpaşa'ya, 10 larca vapurla geçer, Karaköy'den, Dolmabahçe'ye marş söyleyerek gelirlerdi. Eskişehir'e gitmek, Plevne'ye gitmekten daha beterdi. Ah be, o zamanlar 100.000 kişilik statlar olaydı da, dost düşman taraftar göreydi. Amigoluğun raconunu belirlemişti Orhan. Sahanın ortasına indiğinde tribünler titrerdi. Kırmızıııııı, Şimşekleeeeeeer, Es Es Es, Ki Ki Ki, Eski Eski Essssss.

Bir hikayesi olmalıydı ülkemizin büyük takımlarının. Eskişehirspor'un fazlasıyla vardı. Kareografi yapmasını onlar öğretti, taraftarı futbolcular gibi antrenman yapardı, hafta içinde Atatürk Stadı Maraton'unda toplanır, maçta yapacakları kareografiyi, tezahüratları çalışırdı. En çok onlar ceza aldı, cezalı maçlara bile gittiler, stadın etrafından tezahürat yaptılar.

Büyüklük anlatılacak hikayedir, nesilden nesle aktarılacak tarih birikimidir. Ürkütmektir, Es Es le maçımız var dedirtebilmektir. Fazlasıyla dedirttiler, estiler  kafalarına sıkıp gittiler. Sistem bozuk, akvaryum pislendi, temiz balıklara yer yok, yaşayamazlar. Bekle Eskişehir, sakın gelme, gelirsen ilk sen gideceksin. Belki bir gün gelir, çöplük temizlenir estire estire gelirsin, bandolarla marşlarla dönersin.

Umarız o büyük günleri görür, büyük Es Es maçlarında tribünlerde omuz omuza naralar atarız, Es Es bandonuz çalar Eskişhehir Marşını söyleriz,

Eskişehir Eskişehir Yalçınkaya sarp yeri,
Kalelerden pek kuvvetli içindeki askerleri.

Hiç yorum yok: